حدیث

مقاله

به امید تغییر باهاش ازدواج کنم؟

آیا می‌توان به امید تغییر با کسی ازدواج کرد؟ اخیرا خواستگاری دارم که بطور کلی ایشون را پذیرفتم فقط به نظرم برخی از رفتارهایش نیاز به تغییر دارد. مثلا خیلی تند تند حرف میزنه، کمی خجالتیه و کمی هم وابسته به خانواده‌اشه. ممنون از پاسخ گویتان

پاسخ سوال:
با سلام به شما کاربر محترمبرای پاسخ به سوالتان در ابتدا به صورت کلی مساله را بیان می‌کنم وبعد در خصوص مسأله شما اظهار نظر می‌کنم.
باید توجه داشت که منشأ رفتارهای انسان معمولا ناشی از یکی از این سه امور ذیل است:
۱. رفتار ناشی از خلقیات ذاتی یا کاری که به ان عادت کرده و سالها انجامش داده به راحتی قابل تغییر نیست:
۲. رفتار ناشی از فکر و عقیده فرد است که تنها با تغییر فکر قابل تغییر امکان پذیر است.
۳. رفتار بدی که گاهی از فرد سر میزند و آن را نادرست میداند و ناشی از محیط بد یا دوستان ناباب است که با تغییر محیط و دوستان قابل اصلاح است.

امّا در مورد خواستگار شما باید عرض کنم که لازم است قبل از هرچیز شما و ایشان از جهت اعتقادی، اخلاقی، فرهنگی، فکری، رفتاری و خانوادگی از تناسب کافی برخوردار باشید. اگر از این بابت احتمال تناسب را بالا می‌دانید در آن صورت اختلاف در موارد جزئی مانند نحوه حرف زدن ایشان و... تا حدودی بستگی به شما دارد که چگونه با این مسائل کنار بیایید. آیا حساسیت شما نسبت به نقاط ضعف خواستگارتان بالاست؟ یعنی آنقدری است که در صورت عدم تغییر ایشان نتوانید زندگی در کنار ایشان را تحمل کنید؟ در چنین صورتی هرگز شما را به این ازدواج توصیه نمی‌کنیم. امّا اگر ضریب حساسیت شما نسبت به نقاط ضعف خواستگارتان، آنقدری نیست که [درصورت عدم تغییر ایشان] نتوانید او را تحمل کنید، درآن صورت می‌توانید با ایشان ازدواج کنید.امّا در مجموع باید عرض کنم که هیچ گاه نباید به امید تغییر با کسی ازدواج کنید؛ چرا که همواره این احتمال وجود دارد که فرد تغییر نکند. لذا این به شما بستگی دارد که آستانه تحمل شما در صورت عدم تغییر ایشان چقدر باشد.

بطور کلی؛ مطلوب نبودن بعضی از اوصاف طرف: در صورتی مشکل ساز نیست که شما او را به همین صورت که هست بپذیرید و با توجه به نقاط مثبتش به صورت مجموعی و قلبی بتوانید به عنوان همسر ایشان را قبول کنید که در این صورت تدریجا حساسیت شما کم میشود.
برای اینکه بفهمید که حساسیتتان کم میشود یا نه، مقدار صحبت را ادامه دهید اگر در جلسات بعدی برایتان قابل قبول تر بود بدانید که بهتر خواهد شد.

با آرزوی موفقیت

نشر اول: ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top