حدیث

مقاله

کمال دقت در انتخاب همسر

ازدواج و انتخاب همسر، فعالیتی انسانی و از مهمترین فعالیت ها در طول عمر انسان است. بی شک هر چه انسان در انجام کارها و فعالیت هایش بیشتر دقت کند و به آن اهمیت دهد، آثار به جای مانده از آنها بهتر و سالم تر خواهد بود. به حکم عقل باید به انتخاب همسر، مانند هر مسئله مهم و حیاتی دیگر، اهمیت داد و در آن دقت کرد.

دختر و پسری که چندی پیش رها و آزاد از برخی تعلقات و تکالیف بوده‌اند، با ازدواج، زن و شوهر و در آینده‌ای نه چندان دور، پدر و مادری خواهند بود که به هم و فرزندان تعلق خاطر دارند و در قبال آنان احساس مسئولیت می‌کنند. آنها به دست خود، خودشان را به حدود و مقرراتی پایبند خواهند کرد. پس عاقلانه است تا این قید و بند که از آن چاره‌ای نیست، با دقت و درستی صورت بگیرد.
امام جعفرصادق(ع) در این باره فرموده است: «همسر همانند گردنبندی بر گردن است. پس نیک بنگر که گردنت را به چه گردنبندی می‌بندی.»[1] بنابراین در انتخاب شریک و همتای خود لازم است نهایت دقت را انجام داد. دقت در انتخاب همسر، دقت در برگزیدن شریک، یاوری همیشگی و پدر یا مادری مناسب برای فرزندان است. از رسول گرامی اسلام نقل شده استکه درباره اهمیت این مسأله چنین توصیه کرده‌اند: «همسران خود را از خاندان نیک و سالم برگزینید؛ چرا که همه ویژگی‌های نفسانی و رفتاری به وسیله ژن‌های پدر و مادر به فرزند منتقل می‌شود.»[2]
حضرت همین حقیقت را با تعبیر دیگری چنین بیان کرده‌اند: «دقت کن که نطفه فرزندانت را در چه رحمی جای می‌دهی؛ چرا که زنان انتقال دهنده [صفات نفسانی و رفتاری نسلهای گذشته به فرزندان] هستند.»[4] این انتخاب همسر اختصاصی به تنها به مرد ندارد بلکه زن نیز می‌بایست در انتخاب حساسیت لازم را داشته باشد.

از این رو غفلت زن یا مرد از معیارها و ملاکهای لازم و ضروری، گاه پیامدهای خطرناکی بدنبال دارد. از جمله؛

1. همراهی با همسری نا اهل: بی توجهی و سهل انگاری در انتخاب همسر ممکن است موجب شود هریک از زن و مرد رنج همراهی و تحمل شریکی نااهل را سالیان طولانی و گاه تا پایان عمر بر دوش بکشد.
2. فرزندان ناسالم و ناخلف: چنانکه نتیجه نطفه، رحم و دامن پاک و تربیت درست، جز نسلی پاک و تربیت یافته نیست. در مقابل فرزندان ناصالح محصول پیوند دو انسان ناسالم و تربیت نادرستند.
3. تضییع عمر: خداوند تنها یکبار فرصت زندگی کردن در دنیا را به هر انسان ارزانی داشته است. بنابراین نمی‌توان در امور مهمی؛ چون ازدواج و تشکیل خانواده با آزمایش و خطا پیش رفت.
4. انواع بیماریهای روحی و روانی: درگیری‌های خانوادگی و بگومگوهای زن و شوهر، آنها را با مسائل و مشکلاتی پیچیده درگیر خواهد کرد. حاصل این مشکلات و معضلات نگرانی و ناآرامی روحی و سپس بیماری های روحی و روانی خواهد بود.
5. طلاق و گست خانواده: طلاق یعنی جدایی زن و شوهر از هم و گسست پیوند زناشویی است. لذا زن و شوهری که بدون در نظر گرفتن تناسبهای لازمه و بدون مشورت و صرفا از روی احساس همدیگر را انتخاب می‌کنند، در نهایت منجر به جدایی و طلاق طرفین از همدیگر می‌شود که در این صورت علاوه بر آسیبهای روحی و روانی طرفین، خود فرزند نیز بیشترین آسیب و وضرر را خواهد کرد.

پی‌نوشت:
[1]. وسائل الشیعه، ج2، ص33
[2]. مکارم الاخلاق، ص196
[3]. الکافی، ج5، ص332

تولیدی

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top