حدیث

مقاله

ده راهکار اساسی برای پذیرش عروس و داماد جوان

خانواده ها در دو مرحله اعضای خود را بیشتر می کنند مرحله اول زمانی است که زوجین تازه ازدواج کرده اند و برای ورود عضو سوم خانواده لحظه شماری می کنند، بی شک ورود یک فرزند دلنشین شیرینی زندگی زوجین را صد برابر می کند و پیچ های علقه شان را سفت تر از قبل می کند. اما مرحله دوم افزایش اعضای خانواده با مرحله قبل خیلی متفاوت می باشد، در این مرحله زوجین سالها با همدیگر زندگی کرده اند و شیرینی و تلخی های بسیاری را با هم تجربه نموده اند اینک والدین، صاحب فرزندانی بزرگ و جوان می باشند و وقت ان رسیده است که با انتخاب همسر مناسب فرزندان خود را سرو سامان بخشند.
وقتی فرزندان ازدواج کردند اسامی اعضای جدید که مدتها در موردشان گمانه زنی می شد مشخص می شود و پای دختر خانم جوان یا آقا پسر برومند به خانواده باز می شود و طولی نمی کشد جز اعضای خانواده قلمداد شده و در خانواده ذوب می شوند.
تا اینجای کار همه چیز به خوبی و خوشی پیش می رود و مثل مرحله اول زوجین لحظات شیرینی را تجربه می کنند اما مشکل زمانی شروع می شود که عضو جدید از شرایط موجود در خانواده سوء استفاده کند و یا اینکه فکر کند حقش آنطور که باید در خانواده جدید استیفا نمی شود، که اگر چنین شرایطی پیش بیاید ممکن است هم در هسته خانواده و هم در پیوند جدید تشنج ایجاد شود.
برای اینکه با ورود عضو جدید در خانواده تشنج ایجاد نشود باید موارد زیر رعایت گردد.
1-دلیلی ندارد همه مطالب و اسرار خانواده پیش عروس یا داماد مطرح شود بلکه تنها مواردی باید پیش وی گفته شود که جز اطلاعات طبقه بندی شده خانواده نمی باشد.
2-فرزندان خانواده را نباید پیش عروس یا داماد ضایع کرد بلکه همه اعضای خانواده باید به همدیگر احترام قائل شوند امام علی علیه السلام می فرمایند: برای خود شخصیت قائل شوید تا دیگران برایتان ارزش قائل شوند. لذا تا زمانی که اعضای خانواده احترام همو نگه ندارند انتظار نداشته باشند عضو جدید برای شان ارزش قائل شود.
3-از دخالت دادن عروس یا داماد در حل مشکلات بین اعضای خانواده خودداری کنید
4-اجازه ندهید عروس یا داماد نسبت به اعضا بی احترامی کند.
5-نگذارید روی عضو جدید نسبت به بعضی مسائل باز شود مثلا اگر یک بی احترامی جزئی از وی دیدید خود را به تغافل بزنید و طوری وانمود کنید که اصلا نفهمیدید.
6-در کارهای کوچکتر دخالت نکنید و بگذارید این حساب دست عروس یا داماد باشد که اگر مثلا پدر شوهرم قضیه را بفهمد بیچاره می شوم اما اگر مثلا پدر خانم در هر کاری خودش را نشان دهد در نظر داماد کم ارزش می شود و با خود فکر می کند این نهایت کسی که می تواند کاری بکند که کاری از دستش بر نمیاید.
7-سعی کنید پیش عروس یا دامادتان ادم حسابی باشید و از شوخی های بی مورد و سبک بازی خودداری کنید
8-بدانید با عصبانیت و توهین فقط خودتان را کوچک کرده اید لذا در مواجهه با مشکلات منطقی عمل کنید.
9-با عروس و داماد همان رفتاری را بکنید که دوست دارید با فرزند شما داشته باشند چرا که دختر شما هم عروس دیگری است و پسر شما نیز برای شخص دیگر داماد است.
10- نکته اخر اینکه در زندگی زوج جدید دخالت نکنید و از دانش مشاوران در حل مسائل خانوادگی بهره مند شوید.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top