حدیث

مقاله

وقتی شیطان دهانش را باز کرد

همه ما انسان‌ها به حکم انسان بودن بعضاً دچار اشتباهات فاحشی در زندگی خود می‌شویم. بعضی از این اشتباهات حق‌الله است و با توبه واقعی آثار گناه از بین می‌رود اما بعضی از گناهان آثارشان حتی بعد از توبه هم باقی می‌ماند و دامنگیر انسان می‌شود. یکی از این گناهان ارتباطات دختر و پسر قبل از ازدواج می‌باشد. گاها جوانان بدون توجه به آینده با همدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، اما بعد از مدتی بنا به هر دلیلی از هم جدا می‌شوند غافل از اینکه ممکن است طرف مقابل باعث درد سر در زندگی آینده‌شان شود و آبروی‌شان را به خطر اندازد.
یگانه دختری است که دچار چنین مشکلی شده است، وی می‌نویسد: «با پسری دوسه سال در ارتباط بودم تا جایی که به گناه افتادم خواستگاری هم امد اما خانواده قبول نکردند.
بعد از مدتی خواستگار بهتری پیدا شد که واقعا با من و خانواده‌ام متناسب بود. وقتی با خواستگار جدیدم حرف زدم متوجه شدم که من چه اشتباه بزرگی کرده‌ام چرا که با پسر قبلی هیچ تناسبی نداشتم. ماه رمضان بود دو شب از شبهای احیا را شب زنده‌داری کردم و توبه نمودم، ارتباطم را با پسر قبلی کامل قطع کردم اما متاسفانه با کلمه دوست دارم! که بعدش خیلی پشیمان شدم. دو هفته بعد بله را به خواستگارم دادم، اما متاسفانه پسری که درگذشته با وی دوست بودم گذشته را برای خواستگارم فاش کرد و شدیدا تهدیدش نمود. همچنین یک عکس برایش نشان داد و تهدید کرد که دیگر از زندگی من برود بیرون حالا ازدواج من به هم خورد. ایا می‌توانم قسم بخورم به قران بگویم همه حرفهایش دروغ بوده است؟...»
پاسخ کارشناس
گرچه با آن پسر کذایی دچار گناه شدید و ...، ولی ایشان هم علیرغم شریک بودن در گناه، اصلاً حق نداشته که آبروی شما را ببرد، و این موضوع را به خواستگارتان منتقل کند. ولی قبل از هرکاری توصیه می‌کنم که از یک مشاور حقوقی (به صورت حضوری) در این زمینه مشورت بگیرید؛ چرا که تایید یا تکذیب این مسئله می‌تواند بار حقوقی و شرعی به دنبال داشته باشد.
مضافا لازم است از مشاور حقوقی، درخواست کنید که در برابر عمل زشت (آبرو بری) آن آقا، چگونه می‌توانید اعاده حیثیت کنید. به هرحال با بر ملا شدن گناهتان، وضعیت زندگی شما تغییر خواهد کرد و مسلماً به روال گذشته نخواهد بود.
دربارۀ قسم دروغ خوردن به قرآن باید عرض کنم: کسى که براى اثبات یا نفى چیزى قسم مى‌‏خورد، اگر حرف او راست باشد، قسم خوردن او مکروه است و اگر دروغ باشد، حرام و از گناهان بزرگ است، ولى اگر براى این که خودش یا مسلمان دیگرى را از شرّ ظالمى نجات دهد، قسم دروغ بخورد اشکال ندارد، بلکه گاهى واجب مى‌‏شود.[1] امّا در مورد وضعیت شما اینکه آیا قسم دروغ شما، می‌تواند مصداق نجات از شرّ ظالم باشد یانه.
در مورد گناهی که مرتکب شدید، بهتر است این موضوع را به هیچ کس حتی خانواده خود نگویید؛ چرا که بیان گناه نیز خود گناه دیگری است و این مسئله میان شما و آن پسر کذایی و خدای شما است. گرچه آن پسر، ذات خبیث خودش را رو کرده و آبروی شما را هدف قرار داده ولی در مورد اثبات این مسئله به خانواده خود چیزی نگویید. ولی برای اینکه جلوی کار زشت این آقا را بگیرید حتما با یک مشاور حقوقی این مسئله را در میان بگذارید و از او مشورت بگیرید که چگونه می‌توانید علیرغم گناهی که مرتکب شدید از وی اعاده حیثیت کنید و خانواده و اطرافیان هم پی به گناه شما نبرند؟
پی‌نوشت
1- بنی هاشمی خمینی، سید محمدحسن، توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید ، ج ‏2، ص 623. قم،  جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دفتر انتشارات اسلامی

منبع:ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top