حدیث

مقاله

مشکلات یک زن برونگرا با مرد درونگرا

ﺗﻔﺎوت ھﺎی ﺷﺨﺼﯿﺘﯽ ﻣﯿﺎن ھﻤﺴﺮان ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﻣﺸﮑﻼﺗﯽ در راﺑﻄﻪ آﻧﮫﺎ اﯾﺠﺎد ﮐﻨﺪ، ﺑﺮای ﻣﺜﺎل ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ اﻧﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ رواﺑﻂ اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﭘﺮھﯿﺎھﻮ و ﭘﺮﺷﻮری دارد، ھﻤﺴﺮی را اﻧﺘﺨﺎب ﮐﻨﺪ ﮐﻪ ﺧﻮاھﺎن زﻧﺪﮔﯽ آرام ﺗﺮ و ﺑﯽ ﺳﺮوﺻﺪاﺗﺮی اﺳﺖ. ازدواج این دو که از این لحاظ هیچ وجه تشابهی با هم ندارند بی مشکل نیست. ھﻤﻪ ﻣﺎ وﯾﮋﮔﯽ ھﺎی ﺷﺨﺼﯿﺘﯽ‌ای دارﯾﻢ ﮐﻪ ﺑﻪ راﺣﺘﯽ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻧﻤﯽ‌ﮐﻨﺪ و ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ اﮔﺮ ﻧﺘﻮاﻧﯿﻢ ﺑﺎ ھﻢ ﺑﻪ ﺗﻌﺎﻣﻞ ﺑﺮﺳﯿﻢ، ﻋﺮﺻﻪ ﺑﺮ ﻣﺎ ﺗﻨﮓ ﻣﯽ‌ﺷﻮد و ﺗﻨﺶ ھﺎی ﻧﺎﺧﻮﺷﺎﯾﻨﺪی را ﺗﺠﺮﺑﻪ ﺧﻮاھﯿﻢ ﮐﺮد. یکی از تفاوت‌های شخصیتی در درونگرا و برونگرا بودن افراد است.
مهری خانمی است که با شوهرش چنین مشکلی دارد وی 23 ساله می باشد که با فردی 31 ساله در دوران عقد بسر می‌برد. او می گوید شوهرش علاقه‌ای به بیرون رفتن و حتی صحبت زیاد با وی ندارد و این کار باعث شده است تا مرز جدا شدن پیش بروند.
بررسی کارشناسی سوال فوق و مباحث مربوط به درونگرا و برونگرا بودن همسران
زوجین فوق حدود 8 سال اختلاف سنی دارند که این تفاوت مناسب نیست خصوصا در شرایط اینها که پسر پخته تر و منطقی تر عمل می‌کند و خانم احساسی هستند یعنی اگر خانم برونگرا نبود این تفاوت سنی مشکل ایجاد نمی‌کرد اما وقتی مرد درونگرا و خانم برونگرا هست این مسئله مشکل زیادی را ایجاد می‌کند.
درون گراها افرادي هستند كه در مقابل جهان بيرون دو دل و منفعل مي‌شوند آنان معمولا آدم‌هاي تو داري هستند كه تمايلي به بيان احساسات و هيجانات خود جز با دوستاني محدود و صميمي ندارند به همين دليل در برخورد با يك فرد درون گرا فكر مي‌كنيد با آدم بي اعتنايي مواجه شده‌ايد. 
اما برخلاف آنچه تصور مي‌شود براي آنان فرديت مهم نبوده و اگر عضو گروهي شوند كاملا خودشان را با آن گروه يكي و يگانه دانسته و مشابهت را بيشتر ازتفاوت مي‌پسندند برون گراها هميشه درون گراها را به عنوان خيالباف احساساتي،‌ عجيب و قريب، متفكر و علاقه مند به تنهايي و ... متهم مي‌كنند. 
وقتی دو انسان درونگرا و برونگرا رابطه زناشویی خود را شروع می‌کنند، باید بدانند ممکن است هرگز به توافق نرسند مگر اینکه بتوانند به نکته‌های مهم و حساسیت برانگیز زندگی شان واقف شوند و در مواردی به تعامل برسند. در ذیل به چند مورد از این نکات اشاره می‌کنیم
1- یکدیگر را آزاد بگذارند
در پردازش احساسی برونگراها و درونگراها تفاوت های اساسی وجود دارد بنابراین باید به شرایط واقف باشند و در بروز هیجان ها و احساسات از فشار آوردن بیش ازحد بر یکدیگر پرهیز کنند.
2- برنامه ریزی مدون داشته باشند
برنامه ریزی های زندگی چنین زوج هایی باید با توافق دوطرفه باشد و مثلا در آن مشخص شود چند بار در ماه قرار است به پیک نیک یا خانه فرد خاصی بروند و هر دو طرف نیز باید ملزم به رعایت قوانین باشند.
قابل پیش بینی بودن برنامه ها به هیچ کدام فشاری وارد نمی‌کند.
3 - به یکدیگرفرصت دهند
در زندگی مدرن یا نیمه مدرن امروزی، عملا زندگی مشترک مدت کوتاه تری پیدا کرده و به ۸ تا ۱۲ شب و آخر هفته ها محدود شده است. پس این ساعت های کوتاه باهم بودنشان باید باکیفیت باشد.
مثلا طرف برونگرا بدون اینکه احساس طرد شدن به او دست دهد، باید شرایط روانی همسرش را درک و برایش فضای آرام و خصوصی مهیا کند و بعد از مدتی کنارش برود و با او صحبت کند.
البته گاه همسر درونگرا همچنان می‌خواهد تنها باقی بماند. در این صورت همسر برونگرا باز هم باید فرصت دیگری به او بدهد اما به تلاشش برای برقراری ارتباط با همسرش ادامه دهد.
4- نه خیلی زود، نه خیلی دیر
در نحوه حل مشکلات، تفاوت های عمده ای بین این برونگراها و درونگراها دیده می شود. انسان های برونگرا باید در مقابل اصرار شدید ذهنی شان برای حل موضوع در همان لحظه مقاومت کنند چون اقدام های سریع برای حل مشکل با بی اعتنایی و حتی خشم طرف درونگرا همراه خواهد بود.
برونگراها حتما باید در این مواقع شرایط را درک و کمی تامل کنند. بحث را به تعویق بیندازند و آن را به زمان دیگری موکول کنند. درونگراها هم باید بدانند که همسر برونگرا تحمل اینکه مدت ها در انتظار بماند تا مساله حل شود، ندارد.
همسرانی که یکی از آنها برونگرا و دیگری درونگراست چهار مشکل اساسی خواهندداشت:
1- تفاوت در تفریح ها
یکی از طرفین به مهمانی های شلوغ علاقه دارد ولی دیگری علاقه مند است در یک محیط آرام و با یک دوست صمیمی خوشگذرانی کند. مکان های تفریحی مورد علاقه این دو کاملا متفاوت است.
- شیوه بیان احساساتی
 درونگرا ممکن است کمی در بیان احساساتش مشکل داشته باشد در حالی که یک فرد برونگرا درباره همه چیز راحت صحبت می کند.
3- شیوه ارتباطی
فرد برونگرا علاقه مند است تمام اتفاق هایی که در طول روز افتاده، برای همسرش تعریف کند، موسیقی گوش دهد یا صدای تلویزیون را بالا ببرد ولی یک درونگرا ترجیح می دهد با ورود به خانه به استراحت بپردازد، کمتر صحبت کند و هر وقت میلش کشید حرف بزند.
4- شیوه حل مسائل
یک فرد برونگرا دوست دارد وقتی مشکلی بروز می کند، به سرعت وارد عمل شود و موضوع را فیصله دهد در صورتی که فرد درونگرا به آرامش نیاز دارد و از درگیری اجتناب می کند.

منابع برای مطالعه بیشتر
- اسلام و جامعه شناسی خانواده، بستان (نجفی)، حسین، و همکاران، قم، پژوهشکده حوزه و دانشگاه، چاپ چهارم، 1388
- آیین همسرداری در زندگی حضرت فاطمه (س)، محمدی نیا، اسدالله، قم، سبط اکبر، چاپ هفتم، 1385
- بررسی مساله ازدواج، محمدی، علی، اصفهان، نقش نگین، چاپ اول، 1387.
- بهداشت روانی، ازدواج و همسرداری، حسینیا، احمد، تهران، مفید، چاپ اول، 1380
- جوانان و انتخاب همسر، مظاهری، علی اکبر، قم، پارسایان، چاپ بیست و هفتم، 1386
- روانشناسی ازدواج و شکوه همسری، افروز، غلامعلی، تهران، دانشگاه تهران، چاپ اول، 1389
- روانشناسی ازدواج، دژکام، محمدرضا، تهران، دژ، چاپ اول، 1380.
- مبانی ازدواج و تشکیل خانواده، مهری نژاد، سیدابوالقاسم، تهران، آوای نور، چاپ دوم، 1391
- وصال مهرورزان، تقی زاده، محمد احسان، حسین زاده، اکرم، اصفهان، حدیث راه عشق، چاپ سوم، 1387

منبع: ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top