حدیث

مقاله

دوست دارم ازدواج کنم چه کنم؟

سوال: دوست دارم ازدواج کنم چه کنم؟

پاسخ: برای اینکه یک جوان ازدواج موفقی داشته باشد بایستی به رشد کافی برای انتخاب همسر رسیده باشد. برای ازدواج حداقل پنج نوع رشد و بلوغ لازم هست که اگر فردی به یکی از این بلوغها نرسیده باشد در زندگی با مشکل مواجه خواهد شد. شاید سوال کنید که آیا این رشد‌ با گذشت زمان حاصل می‌شوند یا اکتسابی است؟ در پاسخ باید عرض کنم غیر از رشد جسمانی که به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد بقیه رشدها اکتسابی هستند و اگر فردی اینها را کسب نکند، در چهل سالگی هم صلاحیت ازدواج ندارد اما اگر مثلا یک نوجوان 16 ساله از این صلاحیت‌ها برخوردار باشد می‌تواند تشکیل خانواده بدهد.

در ذیل به انواع بلوغ‌ها اشاره می‌کنیم:

1- رشد جسمانی: اولین شرط ازدواج رشد جسمانی هست و تا این شرط محقق نشود بقیه شرایط محقق نخواهند شد چرا که وقتی شخصی هنوز از لحاظ فیزیکی بدنش پذیرای جنس مخالف نیست و به بلوغ جنسی نرسیده است ازدواج برایش بی معنی خواهد بود البته بعضی کارشناسان بین رشد جسمی و جنسی تمایز قائل هستند لیکن به نظر بلوغ جنسی تابع جسم است[1] بین رشد جسمانی  و سازگاری‌های روانی - اجتماعیِ فرد ارتباط نزدیك وجود دارد. میزان و الگوی رشد جسمانی،گوناگونی های بسیاری را به همراه دارد و این حادثه بدون شك از نظر روان شناختی مهمترین و معنی دارترین حادثه ای است كه در طول فرایند رشد اتفاق می‌افتد.

2-بلوغ عقلی: اسلام بیش از هر دینی انسان را دعوت به تفکر و تعقل کرده است. این حقیقت را به راحتی می‌توان با رجوع به ظواهر قرآن و روایات اسلامی بی نیاز از هر تأویل و تفسیری دریافت. رشد فكری پس از بلو غ جسمانی رو به تكامل می‌رود . پس از بحرانهای بلوغ ، فرد  استعدادها ، توانایی‌ها و امكانات محیطی خود را بهتر می‌شناسد و نسبت به شخصیت خود بیشتر آگاهی می‌یابد . در نتیجه تصمیماتش بیشتر از عقل نشأت می‌گیرد تا از احساسات.

3- رشد عاطفی: نسان موجود چند بعدی و در عین حال بسیار پیچیده است . با تمامی ارزش‌هایی كه برای عقل  متصور است ، اما تمام سعادت بشر در گرو تكامل عقل نیست ، بلكه سرمایه ی مهم دیگری به نام عواطف و احساسات در انسان وجود دارد كه به اندازه عقل مهم است . انسان به كمك عقل و عاطفه راه تعالی و تكامل را طی می‌كند. رشد عاطفی و احساسی از شرایط لازم برای ازدواج است و دارای محاسن و مزایای بسیاری است.

4- رشد اجتماعی: رشد اجتماعی،رابطه نزدیكی با رشد عقلی و رشد عاطفی دارد. انسان دارای چهار دنیای اجتماعی است: خانواده، مدرسه، شغل و دوستان كه فرد را باید از نظر اجتماعی در آنها مورد ارزیابی و بررسی قرار داد . فردی كه از رشد اجتماعی برخوردار است روابط اجتماعی را بهتر درك می‌كند ، به دیگران احترام می‌گذارد، حقوق دیگران را محترم می شمارد و نقش ، وظایف و مسئولیت‌های مربوط به خویش را به نحو احسن انجام می‌دهد.

5- رشد اخلاقی: از شرایط لازم برای ازدواج،رشد اخلاقی است . اخلاق یعنی خود نظمی در اعمال و رفتاری كه در آن رفاه فرد و دیگران هر دو مراعات شود. اخلاق،مجموعه‌ای از آداب و رسوم، عادات و الگوهای رفتاری است كه با معیارهای مطلوب گروهی كه انسان با آن زندگی می‌كند تطابق دارد .
روابط در زندگی زناشویی همانند هر ارتباط اجتماعی دیگرِ بین انسانها،با در نظر گرفتن ارزش های اخلاقی و معنوی زن و مرد است كه منجر به سعادت و معنویت زندگی آنان می‌گردد.
با توجه به مطالب فوق شما در مرحله اول بایستی این مهارت‌ها را کسب کنید و بعد با خیال راحت می‌توانید ازدواج کنید. ناگفته نماند کسب این صلاحیت‌ها نیاز به زمان زیادی ندارد و اگر اراده کنید در مدت زمان کوتاهی می توانید در خود تحول ایجاد کنید. همچنین برای کسب این مهارت‌ها می توانید به مشاور مراجعه کنید تا در کوتاهترین زمان ممکن برای خود همسر انتخاب کنید.

پی‌نوشت‌
1- برک لورا، روانشناسی رشد، ترجمه یحیی سید محمدی

منبع: ولایت نت

  • عنوان: دوست دارم ازدواج کنم چه کنم؟
  • تاریخ: 2016/11/05 13:48
  • تگ‌ها:
  • دیدگاه‌ها

1 دیدگاه‌ها

  1. تصویر محمدهادی
    محمدهادینوامبر 05, 2016 13:48 ب.ظ

    سلام.خوبید شما؟یه جوان 30ساله هستم چندین سال قصد دارم ازدواج کنم ولی بخاطر مشکلات مالی نمی توانم ازدواج کنم اگر امکانش هست به من کمک مالی کنید تا ازدواج کنم ممنون.شماره تماس 09033052928. شماره عابربانک ملی(6037997213792667 )قربانی هستم.متشکرم.الله وکیلی اگر ناچار نبودم این پیام نمیدادم.

Top