حدیث

مقاله

ازدواج به خاطر نیاز جنسی

ازدواج سنگ بنای تشکیل خانواده است، لذا آن را رابطه‌ای دینی و قانونی تعریف می‎کنند که مرد و زن را برای مشارکت همیشگی در زندگی به هم می‌پیوندد، در امر ازدواج و تشکیل خانواده در جامعه‎های گوناگون، اهداف و انگیزه های متعددی وجود داشته است. در مکتب اسلام این اهداف و انگیزه‌ها بسیار والا و ارزشمند هستند، و هدف از ازدواج حرکت به سوی کمال و انسانیت است.
ارتباط جنسی می تواند یکی از انگیزه‌های مهم برای ازدواج باشد، چون دین اسلام تنها راه ارتباط با جنس مخالف را در ازدواج محصور کرده است و از این طریق به سلامت خانواده‌ها کمک شایانی نموده است. خداوند در سوره مؤمنون کسانی را که از غیر راه شرعی ارضای غریزه جنسی خود نماید را متجاوز می‌نامد «وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ ﴿مومنون/5﴾إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ ﴿مومنون/6﴾فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاءَ ذَلِكَ فَأُولَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ ﴿مومنون/7﴾» یعنی: و كسانى كه پاكدامنند مگر در مورد همسرانشان يا كنيزانى كه به دست آورده‏‌اند كه در اين صورت بر آنان نكوهشى نيست پس هر كه فراتر از اين جويد آنان از حد درگذرندگانند.
اما باید دید آیا ازدواج صرفا به خاطر میل جنسی موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر؟
پاسخ این پرسش را در قالب سوال و جواب زیر بیان می‌کنیم.
بنده دانشجوی سال سوم کارشناسی هستم، می‌ترسم فقط به خاطر ارضای خودم دست به ازدواج بزنم چون می‌ترسم خداوند به خاطر چنین ذهنیتی من را از برکات ازدواج محروم کند!
پاسخ کارشناس: اینکه شما به خاطر نیاز جنسی ازدواج کنید ایرادی نخواهد داشت و نیازهای غریزی قوه محرکی هستند برای ازدواج افراد، و افراد دوست دارند در کنار جنس دیگر به آرامش جسمی، جنسی، و روحی برسند. اما این مسئله نیازمند یک شرط می‌باشد و ان هم این که شما به بلوغ فکری و اجتماعی ازدواج رسیده باشید تا اینکه بتوانید ازدواج موفقی داشته باشید و الا به دلیل عدم بلوغ ممکن است در زندگی با مشکل مواجه شوید. و اگر هم به بلوغ فکری و رشد کافی نرسیدید بدین معنی نیست که نباید ازدواج کنید بلکه این امر را با مشاوره و مطالعه تحصیل کنید بعد ازدواج کنید.
مسئله دیگر اینکه درست است که شما به خاطر غریزه جنسی ازدواج می کنید اما اگر نیت تان را خدایی کنید و به خاطر اینکه ازدواج سفارش اسلام است و برای حفظ دین این کار را انجام دهید در این صورت ازدواج شما همراه با معنویت خواهد بود و تنها به خاطر غریزه جنسی نخواهد بود. لذا از برکات معنوی ازدواج برخوردار خواهید شد. لذت جنسی امری غریزی هست و لذت مشروع سفارش اسلام می‌باشد «مُسَافِحِينَ فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ» (نساء/24) در این آیه خدای متعال کلمه «تمتع» را بیان نموده است ؛این کلمه در کتب لغت به معنای «بهره‌گیری وانتفاع» است، و این بهره‌گیری لذت جنسی است که امام صادق (علیه السلام) آن را با لذت ترین نعمت‌های دنیا وآخرت می‌دانند و می‌فرمایند: «برای مردم در دنیا وآخرت، هیچ لذتی بالاتر از همبستری با زنان نیست»[1] سپس فرمودند: «اهل بهشت به چیزی بیشتر از نکاح، چه از طعام وشراب ،لذت نمی‌برند»[2]
پی‌نوشت:
1- کلینی، اصول کافی، جلد 5، صفحه 320
2- همان
نشر اول: ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top