حدیث

مقاله

مشکلات زوجین متضاد

سلام و خسته نباشید دوستان ؛ من دختری 23 ساله هستم که دانشجوی برق هستم 3 ماه هست که با شخصی که 31 ساله دکتری عمران و عضو هیات علمی دانشگاه هست عقد کردم قبل از عقد حدود 3 باز بیرون دیدمش بعد از خواستگاری البته در عرض 35 روز عقد کردیم تو دوران آشنایی خیلی کم حرف بود و اصلا نه تماس هاش بیش از 1 باز در روز بود که کلا وقتی ام با هم بودیم حرف نمیزد اون موقع به خانوادم اطلاع دادم اما گفتن خجالت می کشه گفتم باشه بزرگتر ها بهتر میدونن عقد کردیم قبل عقد چطور روزی 1 باز رنگ میزد همچنان ادامه میداد تا اینکه به خانوادم معترض شدن که این چجور دوران عقد یه که ما داریم گفتن بلد نیس یادش بده از بس درس خونده گفتم باشه خودم بهش رنگ میزدن چون خودم هم دانشجو هستم هفته ای 2-3 بار می‌دیدیم اون زمان ها که من زنگ میزدم دیگه دیگه اون تماس نمیگرفت ادامه دادن 2-3 هفته اما بعد به خودش با آرامش گفتم دوس دارم تماس بگیری باهام چیزی نگفت انتظار داشتم بهتر بشه اما گفت 1 باز صدا تو می‌شنوم بسه گفتن باهاش رابطه داشته باش خوب میشه رابطه داشتم اما نه کامل فرقی نکرد تا اینکه مامانم به مامانش گفت و کرد تماس شو 2 بار تو 2 امین تماسم میگفت زنگ زدنم نگی1 باز زدی کلا خیلی بی توجه بود باهامدیگه اعتراض نکردم تا اینکه دیگه خسته شدم و از 1 ماه قبل بحثمون شده میگه مامانت عجله داشت منم بابام مجبور کرد وگرنه در نظر داشتم زیاد آشنا شیم منم گفتم فک کن الان آشنا میشی گفت که قراره فامیلام از خارج بیان تکلیفمو مشخص کن از 1 ماه قبل از میگه تکلیفمو مشخص کن میگم چه تکلیفی من بله گفتم تمومه میگه نه اگه قراره جدا شیم نمیخوام کسی با هم ببینه مارو هر موقع بیرون میریم جلو جمع یه جوره پشت سر یه جور با زبانش بیانش همه رو خام میکنه 1 هفته پیش هم رفته به باباش گفته مهسا میگه من به روز باهات ازدواج کردنم میخوام جدا شم بعدم گفته مهسا طلاقم بگیره من تا آخر عمرم اونو دوس دارم پدرشم اومد خونه ما اول گفت الان عروس من نیستی بچه برادرمی تو چطور میتونی با این شخصیت همچین کاری کنی یک کلمه نگفت تو ام حرفاتو بگو بعد گفت 1 ماه فاصله بدین به هیچ وجه تماس نداشته باشیم من گفتم که ما میشه اونروز واقعا زیادی توهین کرد اما ما چیزی نگفتیم مرد و مادرم 2 روز بعد رفته بگم تو اصلا گوش نکردی به حرفای دخترمون معذرت خواست 2 روز بعد جمعه مامانم گفت لذا شان دعوت کن نامزدتو گفت نمیام کار دارم به مامانم گفتم مامانم زنگ رو باز دعوت کنه گفت من گفتم بیان دخترتان راضی نشد منم عصبانی شدن از دروغش صدام و بردم بالا اما اون بیشتر داد زد و رو پخش بود گوشیش قطع کرد باز باباش زنگ زد هر چی از دهنش در اومد گفت بعدم باز گفت 1 ماه حرف نزنن الان من واقعا گیج شدن خانوادم منو مقصر میدونن میگن تو نباید میگفتی بن توجه کن برای حفظ رابطت در حالیکه توجه و محبت نباشه من نمیتونم زندگی کنم دختر پر توقعی ام نیستم خواستم فقط محبته از طرفی دروف میگه و نمیتونم ثابت کنم خیلی فشار میارن بم منظور نامزدم چیه به نظرتان و چیکار کنم هم دو رو هم دروغ تو هم سرد و بی محبت خانوادم همش میگن تقصیر توئه ممنون.
پاسخ کارشناس
مشکل شما به احتمال قوی به دو عامل بر می گرده یکی تفاوت سنی 8 ساله و دیگری درونگرا و برون گرا بودن.
شما حدود 8 سال اختلاف سنی دارید که این تفاوت مناسب نیست خصوصا در شرایط شما که پسر پخته تر و منطقی تر عمل می کنه و شما احساسی هستید یعنی اگر شما برونگرا نبودید این تفاوت سنی مشکل ایجاد نمی کرد اما وقتی پسر درونگرا و شما برونگرا هستید این مسئله مشکل زیادی را ایجاد می کند.
درون گراها افرادي هستند كه در مقابل جهان بيرون دو دل و منفعل مي‌شوند آنان معمولا آدم‌هاي تو داري هستند كه تمايلي به بيان احساسات و هيجانات خود جز با دوستاني محدود و صميمي ندارند به همين دليل در برخورد با يك فرد درون گرا فكر مي‌كنيد با آدم بي اعتنايي مواجه شده‌ايد.
اما برخلاف آنچه تصور مي‌شود براي آنان فرديت مهم نبوده و اگر عضو گروهي شوند كاملا خودشان را با آن گروه يكي و يگانه دانسته و مشابهت را بيشتر ازتفاوت مي‌پسندند برون گراها هميشه درون گراها را به عنوان خيالباف احساساتي،‌ عجيب و قريب، متفكر و علاقه مند به تنهايي و ... متهم مي‌كنند.
وقتی دو انسان درونگرا و برونگرا رابطه زناشویی خود را شروع می کنند، باید بدانند ممکن است هرگز به توافق نرسند مگر اینکه بتوانند به نکته های مهم و حساسیت برانگیز زندگی شان واقف شوند و در مواردی به تعامل برسند:

1 - یکدیگر را آزاد بگذارند
در پردازش احساسی برونگراها و درونگراها تفاوت های اساسی وجود دارد بنابراین باید به شرایط واقف باشند و در بروز هیجان ها و احساسات از فشار آوردن بیش ازحد بر یکدیگر پرهیز کنند.

2 - برنامه ریزی مدون داشته باشند
برنامه ریزی های زندگی چنین زوج هایی باید با توافق دوطرفه باشد و مثلا در آن مشخص شود چند بار در ماه قرار است به پیک نیک یا خانه فرد خاصی بروند و هر دو طرف نیز باید ملزم به رعایت قوانین باشند.
قابل پیش بینی بودن برنامه ها به هیچ کدام فشاری وارد نمی کند.

3 - به یکدیگرفرصت دهند
در زندگی مدرن یا نیمه مدرن امروزی، عملا زندگی مشترک مدت کوتاه تری پیدا کرده و به ۸ تا ۱۲ شب و آخر هفته ها محدود شده است. پس این ساعت های کوتاه باهم بودنشان باید باکیفیت باشد.

مثلا طرف برونگرا بدون اینکه احساس طرد شدن به او دست دهد، باید شرایط روانی همسرش را درک و برایش فضای آرام و خصوصی مهیا کند و بعد از مدتی کنارش برود و با او صحبت کند.

البته گاه همسر درونگرا همچنان می خواهد تنها باقی بماند. در این صورت همسر برونگرا باز هم باید فرصت دیگری به او بدهد اما به تلاشش برای برقراری ارتباط با همسرش ادامه دهد.

4 - نه خیلی زود، نه خیلی دیر
در نحوه حل مشکلات، تفاوت های عمده ای بین این برونگراها و درونگراها دیده می شود. انسان های برونگرا باید در مقابل اصرار شدید ذهنی شان برای حل موضوع در همان لحظه مقاومت کنند چون اقدام های سریع برای حل مشکل با بی اعتنایی و حتی خشم طرف درونگرا همراه خواهد بود.

برونگراها حتما باید در این مواقع شرایط را درک و کمی تامل کنند. بحث را به تعویق بیندازند و آن را به زمان دیگری موکول کنند. درونگراها هم باید بدانند که همسر برونگرا تحمل اینکه مدت ها در انتظار بماند تا مساله حل شود، ندارد.
همسرانی که یکی از آنها برونگرا و دیگری درونگراست ۴ مشکل اساسی خواهندداشت:

1 - تفاوت در تفریح ها
یکی از طرفین به مهمانی های شلوغ علاقه دارد ولی دیگری علاقه مند است در یک محیط آرام و با یک دوست صمیمی خوشگذرانی کند. مکان های تفریحی مورد علاقه این دو کاملا متفاوت است.

2 - شیوه بیان احساساتی
درونگرا ممکن است کمی در بیان احساساتش مشکل داشته باشد در حالی که یک فرد برونگرا درباره همه چیز راحت صحبت می کند.

3 - شیوه ارتباطی
فرد برونگرا علاقه مند است تمام اتفاق هایی که در طول روز افتاده، برای همسرش تعریف کند، موسیقی گوش دهد یا صدای تلویزیون را بالا ببرد ولی یک درونگرا ترجیح می دهد با ورود به خانه به استراحت بپردازد، کمتر صحبت کند و هر وقت میلش کشید حرف بزند.

4 - شیوه حل مسائل
یک فرد برونگرا دوست دارد وقتی مشکلی بروز می کند، به سرعت وارد عمل شود و موضوع را فیصله دهد در صورتی که فرد درونگرا به آرامش نیاز دارد و از درگیری اجتناب می کند.

ارزوی موفقیت
نشر اول جنبش نت

  • عنوان: مشکلات زوجین متضاد
  • تاریخ: 2016/07/30 21:48
  • تگ‌ها:
  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top