حدیث

مقاله

فکر می کنم همسرم ناپاک است

بعضی مواقع ممکن است محبت زیاد و مهرورزی به همسر نتیجه عکس داشته باشد، این زمانی اتفاق می‌افتد که همسر داده‌های اشتباهی را در ذهن خود ذخیره کرده باشد بنابراین حرکات صحیح همسر را غیر اصولی و اختلال فرض کند، در حالی که خودش روان ناسالمی داشته باشد، آرمان یکی از همین اشخاص هست که در مورد میل زیاد همسرش به رابطه جنسی، ابراز ناراحتی کرده و به گذشته وی مشکوک شده است او می نویسد: «سه ماه است که عقد کردم در این مدت پی بردم که همسرم خیلی زیاد به رابطه جنسی علاقه دارد هر زمان می‌خواهم راجع به این موضوع حرف بزنم ضعف می‌کند. نمی‌دانم این طبیعی هست یا خیر؟ ایا چنین دختری اصلا می‌تواند بدون رابطه بماند؟ شک اصلی زمانی اتفاق افتاد که پیشنهاد رابطه جنسی غیر معمول دادم فقط برای امتحانش که قبول کرد و لذت برد، شدیدا جا خوردم و عصبی شدم اما به روی خودم نیاوردم. از ان موقع روانی شدم چون شنیده بودم دخترها خیلی ازاین نوع رابطه بدشان می‌اید، من خودم رابطه‌ای نداشتم و دوست دارم همسری داشته باشم که او هم این طور باشد. دوستانم به من می‌گفتند چنین دختری نیست و من مخالفت می‌کردم و آنها می‌خندیدند؟ بدبختانه عقد کردم و نمی‌دانم ایا بگویم به پزشک قانونی برویم یا خیر؟»
در پاسخ آقای آرمان باید بگوییم:
هیچ کدام از تفکرات شما نه مبانی دینی دارد و نه مبانی روانشناسی چرا که میل شدید جنسی دلیل نمی‌شود که شخص نتواند خودش را نگه دارد و اتفاقا ثواب خویشتن داری و ارزشش انجایی است که شخص با وجود شهوت و هوای نفس بتواند جلوی خودش را بگیرد و بر نفس خود غلبه کند، و الا اگر امری سالبه به انتفاع موضوع باشد و فرد از نظر جنسی سرد باشد و نیاز جنسی نداشته باشد پاک ماندنش هنر نیست.
اتفاقا نشانه های این خانم بیشتر نشان پاکی هست چون کسی که قبلا ارتباط داشته باشد با دو کلمه حرف شما ضعف نمی کند بلکه به این مسائل مقاومت نشان می‌دهد شاهد مطلب اینکه کارشناسان به همسران توصیه می‌کنند از رابطه تکراری خودداری کنند و بعد از مدتی نوع رابطه شان را تغییر دهند مثلا مکان نزدیکی و پوزیشن ان متفاوت باشد چون در غیر این صورت ادامه رابطه تکراری باعث سردی می‌شود و زوجین حس جنسی خود را به ان نوع رابطه از دست می‌دهند. لذا محرک‌های جنسی باید تغییر کند و الا لذتش کمتر خواهد شد. پس وقتی ایشان به کمترین محرک واکنش نشان می‌دهد یعنی برایش تکراری نیست.
دوست من هیچ دختری به رابطه تن نمی‌دهد مگر اینکه در برابر حرفهای خوشایند و فدایت شوم‌های طرف مقابل کم می‌آورد و در نهایت خودش را تسلیم می‌کند در روایتی می‌خوانیم «قول الرجل للمراة اني احبك لا يذهب من قلبها ابدا» یعنی اين گفتار مرد به همسرش كه «من تو را دوست دارم » هرگز از قلب زن بيرون نمي‌رود.»[1] همین حدیث را می توان تعمیم داد به کل جنس زن که حتی در برابر ابراز احساسات غیر همسر هم نمی‌تواند بی توجه باشد به همین خاطر دین اسلام مرز بندی دقیقی بین محرم و نامحرم کرده و در غیر ضرورت، گفتگوی افراد نامحرم را مشکل دار می‌داند. لذا می‌توان گفت هنوز همسر شما از لحاظ روحی بکر است و اگر با کسی ارتباط داشت این حرفهایی که شما می‌زنید خیلی بهترش را از اشخاص دیگر می‌شنید و الان حرف شما تاثیری بر تحریک وی نداشت.
مورد دیگر اینکه فرض کنیم همسر شما گرم مزاج هست و از نظر جنسی نیاز بالایی دارد، آیا هر کسی که نیاز بالای جنسی داشته باشد ناپاک هست؟ پاسخ سوال روشن است و صرف داشتن نیاز بالا نمی‌شود به کسی اتهام زد. دین مبین اسلام از بعضی ظن‌ها مسلمانان و اهل ایمان را منع می‌کند در روایتی امام علی‏(علیه السلام) فرمود: «هركه گمان‌های بد برد، كسی را كه به او خیانت نمی‏‌كند، خیانتكار شمارد.»[2] روایت قابل تاملی هست شما کسی را خیانت کار می پنداری که هیچ دلیلی برای کارتان نداری!
در مورد ارتباط جنسی غیرمعمول نیز، در حرمت این نوع ارتباط اختلاف نظر فقهی وجود دارد و مشهور در صورت رضایت همسر بلامانع می‌دانند، لذا اولا ممکن است همسر شما هم درد کشیده باشد ولی به خاطر اینکه شما ناراحت نشوید وانمود کرده که لذت می‌برد و به نوعی در واقع فداکارای کرده است، ثانیا همه قوانین غالبی هستند و درست است که اکثر افراد از این نوع ارتباط درد و رنج می‌کشند ولی افرادی هم هستند که با توجه به سیستم بدنی مشکلی ندارند، حال باید بگیم بدکاره هستند؟! ثالثا احتمال درد به شریک جنسی (مرد) هم بستگی دارد.
با توجه به اینکه گفتید دوستانتان در مورد ارتباط دختران مسائلی را مطرح می‌کردند، باید عرض کنم ذهن شما تحت تاثیر یک سری مطالبی است که دوستانتان بدون دلیل و استدلال بیان کرده‌اند و در جمع دوستانه برای خنده و شوخی مطالبی را گفتند که خودشان هم اعتقادی به انها ندارند اما همین مباحث پایه تفکرات شما را بنیان نهاده است لذا توصیه من این است شما قبل از هر اقدامی و به جای مراجعه به پزشک قانونی به مشاوره برای راهنمایی و سبک زندگی مراجعه کنید.
ارزوی موفقیت

پی‌نوشت‌ها
1- وسائل الشیعة، ج 14، ص 10 .
2- غرر الحكم، ح 8837

این مطلب را در انجمن دنبال کنید: سوء ظن شدید به همسر

منابع برای مطالعه بیشتر:
- بررسی مساله ازدواج، محمدی، علی، اصفهان، نقش نگین، چاپ اول، 1387.
- بهداشت روانی، ازدواج و همسرداری، حسینیا، احمد، تهران، مفید، چاپ اول، 1380
- جوانان و انتخاب همسر، مظاهری، علی اکبر، قم، پارسایان، چاپ بیست و هفتم، 1386
- روانشناسی ازدواج و شکوه همسری، افروز، غلامعلی، تهران، دانشگاه تهران، چاپ اول، 1389
- روانشناسی ازدواج، دژکام، محمدرضا، تهران، دژ، چاپ اول، 1380.
- مبانی ازدواج و تشکیل خانواده، مهری نژاد، سیدابوالقاسم، تهران، آوای نور، چاپ دوم، 1391
- وصال مهرورزان، تقی زاده، محمد احسان، حسین زاده، اکرم، اصفهان، حدیث راه عشق، چاپ سوم، 1387.
نشر اول: ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top