حدیث

مقاله

آیا به خواستــــــــــــــــگارم اعتماد کنم؟

بنده، خواستگاری دارم كه همسایه‌ی ما هستند. پدر خواستگارم، با برادر‌های خود -كه همگی در یک كوچه همسایه هستیم- چند سالی است سر باغ حرفشان شده و با هم رابطه‌ای ندارند.[یعنی این برادر با همه قهر است.] حتی خود خواستگارم با پسر عمه‌های خود و بقیه ارتباطی ندارد. به نظرم، آدم‌های مغروری باشند. به همین خاطر، من زیاد از خانواده‌شان، خوشم نمی‌آ‌ید. با خودم می‌گویم وقتی این خانواده با نزدیکان خودشان خوب نیستند، چطور در آینده با ما خوب خواهند ماند؟ لذا احساس خوبی به آن‌ها ندارم. از طرف دیگر، از شغل خواستگارم نیز خوشم نمی‌آید. لطفاً راهنمایی‌ام كنید.

پاسخ‌ سؤال:

آن چیزی که در ازدواج اهمیت دارد، این است که طرفین از جهت ملاک‌های اصلی ازدواج، مناسب هم باشند؛ یعنی

اولاً: تناسب‌های فکری، اعتقادی، اخلاقی، رفتاری و خانوادگی میان طرفین برقرار باشد.

ثانیاً: خصوصیاتی که هرکدام لازم می‌دانند، در طرف مقابل وجود داشته باشد. پس، اگر صرفنظر از موارد اصلی، نقاط منفی دیگری باشد، باید دید چقدر در زندگی آینده‌شان تأثیرگذار است. لذا اگر تأثیر قابل‌ توجه‌ای نباشد و برای طرفین هم قابل‌تحمل باشد، اشکال چندانی ایجاد نمی‌کند.

پس اینکه شما از شغل خواستگارتان، اصلاً خوشتان نمی‌آید، شاید چندان مهم نباشد؛ چون آن چیزی که اهمیت دارد، این است که بتواند نیازهای مادی خانواده را تأمین کند، امّا اینکه چه شغلی داشته باشد تفاوت چندانی نمی‌کند، مگر اینکه برای شما و خانواده‌تان قابل تحمل نباشد.

امّا در مورد اینکه گفتید؛ خانواده آنان با نزدیکان خود خوب نیستند، پس چگونه در صورت وصلت، با خانواده شما خوب خواهند ماند؟ عرض می‌کنم؛ کم نیستند افرادی که با همسر خود خوب هستند، ولی با برخی قهرند؛ چون دلیل ندارد اگر کسی با خانواده‌اش یا اطرافیانش خوب نبود، الزاماً با همسرش هم خوب نباشد؛ به خاطر اینکه هر دعوایی علت خودش را دارد؛ مثلاً اگر خواستگارتان سر موضوع باغ با خانواده خود، قهر کرده باشد، دلیلی ندارد که با همسرش هم بدرفتاری کند؛ چون نه تنها از همسرش طلب مالی ندارد؛ بلکه وظیفه خودش می‌داند که برای زندگی مشترکشان خرج کند.

پس، علتی برای قهر و دعوا با همسرش وجود ندارد، مگر اینکه این قضیه، نشان‌دهنده این باشد که فرد دارای یک نقطه‌ضعف مهم اخلاقی و رفتاری است؛ مثل‌اینکه علت اختلاف این باشد که فرد اصلاً حاضر نیست حق دیگران را به رسمیت بشناسد که در این صورت ممکن است به همسر خودش هم ظلم کند.

بنابراین شما در مورد این دعوا تحقیق کنید و اگر متوجه شدید که اصلاً در مورد این اتفاقات به وجود آمده، آقاپسر مقصر نیست، از این جهت مشکلی وجود ندارد و با احراز وجود تناسب طرفینی، می‌توانید باهم ازدواج کنید.
در مورد این مطلب که اشاره کردید؛ احساس خوبی به خانواده خواستگار ندارید، عرض می‌کنم؛ شاید علتش، این نقاط منفی باشد که در ذهن شما باقی مانده است که اگر برطرف شود، این موضوع هم از بین خواهد رفت.

بازنشر اول: ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top