حدیث

مقاله

اصول ارتباط خاص با شوهر

پرسش: میشه راهنمایم کنین که موقع نزدیکی باشوهرم چه جوری رفتار کنم؟ آخه خیلی بداخلاقی میکنم حتی بعضی اوقات قهرهم میکنم. نمیدونم احساس میکنم که هیچ حسی ندارم. دوس ندارم نزدیکی داشته باشیم. آخه شوهرم هاته و منم زیاد دوس ندارم نزدیکی داشته باشیم.

پاسخ
1- یک سوء تفاهم رایج وجود داره برای خانومها. خیلی وقتها فکر می کنن «باید» برای همسرشون نقش بازی کنن و احساسات واقعی شونو تو رابطه بروز ندن. مراجعان زیادی دارم که هرگز ارگاسم رو تجربه نکردن، اما تو رابطه زناشویی وانمود می کنن همه چیز عالیه. چرا؟ چون یک بار که به همسرشون گفتن مشکل دارن، با برخورد بد همسر مواجه شدن؛ یا کناره گیری کرده تا یه مدت، یا بداخلاقی. عده ای هم هستن که می ترسن اگر برای همسرشون نقش یک زن «هات» رو بازی نکنن، همسر محترم به قول دکتر اوحدی، بره ددر.
2- یک سوِِء تفاهم رایج هم هست برای آقایون. بعضی مردها فکر می کنن زنها اصولا باید از رابطه فراری باشن و همیشه هم در طول تاریخ همین بوده و اصلا چه معنی داره زن از رابطه لذت ببره. برای این آقایون، رابطه جاده یک طرفه است. اگر خانوم یک عمر هم سکوت بکنه، یک بار ازش نمی پرسن حالت چطوره.
3- خانم مراجعی داشتم که هرگز درباره احساسات جنسی با همسرش صحبت نکرده بود و همیشه موقع ارتباط درد داشت در یک پوزیشن خاص که اتفاقا همسرش هم به همون پوزیشن علاقه داشت. تشویقش کردم با همسرش صحبت کنه و البته گفتم که چطور باید این کارو بکنه. خیلی خوشحال برگشت و گفت با همسرم صحبت کردم و گفت چرا زودتر به من نگفته بودی! همسر بنده خدا تمام این مدت فکر می کرد وقتی همسرش ناله می کند ناله لذت است نه درد
4- زوج های ما باید یاد بگیرن درباره رابطه گفتگو کنن. زوج های ایرانی، اغلب یا سکوت می کنن، یا دعوا. اونها درباره غذایی که می پزن و اینکه طعم خوبی داشت یا نه، راحت حرف می زنن اما درباره رابطه نه. مثل همین خانوم عزیزی که این سوال رو پرسیده و به جای اینکه یک بار بنشینه و با همسرش صحبت کنه که من مشکل دارم و باید مشاوره بریم، به قول خودش یا قهر کرده، یا تن داده به قضا و عذاب کشیده.
5- ما وقتی با فردی رو به رو میشیم که مشکل بی میلی جنسی داره، باید مصاحبه کاملی بگیریم تا علت رو شناسایی کنیم. به عنوان یک تقسیم بندی کلی، کاهش میل جنسی ممکنه علت های درون فردی داشته باشه (اختلالاتی مثل Hypoactive sexual disorder یا Sexual aversion disorder) یا علت های برون فردی که خودش دو دسته میشه: علت های درون زوجی (یعنی عواملی که به رابطه زناشویی زوج برمیگرده، مثلا درد موقع نزدیکی، یا مشکلات رفتاری همسر خارج از اتاق خواب) و علت های برون زوجی (مثل روابط خارج زناشویی یا اعتیاد به پورن و...). در هر صورت، این خانوم محترم باید اول با همسرش در مورد این مشکلش صحبت کنه و بعد باید همراه ایشون مراجعه کنن به سکس تراپیست.
دکتر رجبی شکیب

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top