حدیث

مقاله

مخالفت مادر و خواهر با چادری شدن!

من یک دختر ۲۱ ساله هستم که تا الان محجبه نبودم. الان می خواهم چادری شوم ولی ترس از مادر و خواهرم که به شدت با این کار مخالفن و همچنین محیط دانشگاهم که بچه ها اصلا تو این وادی ها نیستن و حتی به چادری ها توهین میکنند مانع از اینکار میشه. ولی دلم پیش چادره. آیا باید تا تمام شدن دانشگاهم صبر کنم یا دل و بزنم به دریا؟ لطفا راهنماییم کنید.
پاسخ
قبل از پاسخ خدمت تان عرض کنم تصمیم شما نشان از جلای روح و پاکی شما دارد لیکن شیطان سعی در گمراه کردن و بازداشتن شما از این حرکت خوب را دارد. لذا سعی کنید به شیطان غلبه کنید.
برای انتخاب چادر بهتر است از مواردی که یک دختر چادری بایستی رعایت کند آگاهی یابید موارد زیر عبارتند از:
۱- توجه داشته باشید که دعوت به حجاب و حفظ آن بخشی از دین هست نه همه آن لذا صرفا با سر کزدن حجاب دختر با ایمانی نخواهید شد اما برای ایمان دار شدن حجاب لازم هست پس بنا براین سایر سفارشات اسلام را ان شا الله همراه با چادر انتخاب خواهید کرد تا دینتان کامل شود.
۲- بعد از اینکه چادری شدید مبادا با مادر و خواهرانت به تندی بر خورد کنید بلکه اخلاق و رفتارت بسیار مهربان و خوبتر از قبل شود تا آنها متوجه شوند که چادر چقدر در اخلاق شما تاثیر داشته است و چه بسا خودشان با دیدن این رفتار شما به چادر متمایل شوند. بر عکس این حالت هم صادق است.
۳- بدانید چادر پوشیدن به این معنی نیست که اخم کنید یا اینکه با همه قطع ارتباط کنید بلکه در عین چادری بودن با اطرافیان با خوشرویی و متانت رفتار کنید تا آنها از چادری بودن شما خوشحال شوند و حتی خودشان چادری شوند امام صادق عليه السلام می فرمایند: «خوش اخلاقى در بين مردم زينت اسلام است».[۱] در حدیثی دیگر از رسول مکرم اسلام می‌خوانیم که فرمودند: «آيا شما را از بهترين افرادتان خبر ندهم؟ عرض كردند: چرا، اى رسول خدا. حضرت فرمودند: خوش اخلاق ترين شما، آنان كه نرمخو و بى آزارند، با ديگران انس می گيرند و ديگران نيز با آنان انس و الفت مى گيرند»[۲]
۴- حفظ حرمت چادر: چادر نشان حضرت زهراست و باید حرمتش حفظ شود لذا با دل و جان بایستی همیشه در نگه داشتن حرمتش کوشا باشید مثلا بعضی از خانمها با وجود چادر آرایش می کنند و یا با نامحرم ارتباط برقرار می کنند که این کارها می تواند ضربه سنگینی بر حجاب برتر باشد.
اما درمورد اینکه چطور چادری شوید و خجالت نکشید عرض کنم در ابتدا دلائل خود را نسبت به اهمیت پوشش چادر محکم تر کنید؛ و بدانید که:
۱. شما با این کارتان، خدا را خوشحال می کنید که او با کلمه "جلباب"(سوره‌ی احزاب آیه‌ی ۶۰) در قرآن، دستور به پوشش آن داده است. بنابراین چادر تاج بندگی و خاکسپاری در پیشگاه معبود است.
۲. خداوند متعال در قرآن زنان مومن را به حفظ حجاب توصیه می کند تا به وسیله آن دیگران افراد مومن را از فاسق بشناسند و مزاحم و متعرض ایشان نگردند؛ چون تا خانمی خودش چراغ سبز نشان ندهد، دیگران مزاحمش نمی شوند و اگر هم اقدامی بکنند کارساز نخواهد بود؛ به قول شاعر:اگر از جانب معشوق نباشد کششی کوشش عاشق بی چاره به جایی نرسد
از این نظر حجاب مصونیت است که افراد چادری بیشتر در پرده عفاف می مانند. اگر از یک ماشین شکیل ، زیبا و قیمتی محافظت نشود، چادری به رویش نکشند، بچه ها او را خط خطی می کنند، آفتاب رنگ را می برد و به زودی از چشم می افتد.
۳. حجاب ارزش است؛ از نظر روانی مردان به خانم های با حجابِ و متین، به چشم عظمت نگاه می کنند و هرچند خودش فرد فاسد و هوسرانی هست و شاید به ظاهر هم وقت مشاهده باحجاب او را مسخره می کند، ولی از درون به چشم عظمت به او می نگرد. و نشانش آن است که وقتی چنین جوانی می خواهد ازدواج کند،سعی دارد شریک زندگی خود را از میان اشخاص با عفت و حجاب برگزیند.شاید بپرسید تو همین سایت مواردی داشتیم که دختر با حجاب خواستگار نداشت در جواب باید عرض کنم اگر مواردی که بالا عرض کردم همچون اخلاق نیکو صمیمیت با افراد و اجتماعی بودن حفظ شود قطعا خواستگار دختر با حجاب بیشر از بد حجاب خواهد بود.
۴. با افرادی نشت و برخاست داشته باش که بر علم، ایمان و عملت بیفزاید و وقتی او را می بینی به یاد خدا بیفتی؛ و با افراد فاسق رفت و آمد نکن مگر این که از فامیل باشند و یا قابل هدایت.
موفق باشید
پی نوشت ها
۱-مشکاة الانوار ص ۲۴۰
۲-زهد ص ۳۰ ، ح ۷۵
ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

1 دیدگاه‌ها

  1. تصویر مهمان
    مهمانژانویه 25, 2016 17:01 ب.ظ

    مادر من نمیگذارد من چادر سر کنم با اینکه خودم خیلی دوست دارم چادر سرم کنم

Top