حدیث

مقاله

ازدواج با خانمی که بچه دارد

پسری هستم 28 ساله و دارای مدرک مهندسی مکانیک در حال حاضر سرباز هستم بیش از 3 سال پیش با یک خانم مطلقه آشنا شدم که هم سن بودیم بعد از گذشت نزدیک 3 سال از رابطه ما خانواده من هم با این خانم آشنا شدند و من هم مطلقه بودن ایشان رو به خانواده گفتم ولی قصد ازدواج نداشتیم و خانواده من مخصوصآ مادرم ازین خانم خیلی خوششان آمد از لحاظ خانواده اخلاق اعتقادات و همه چیز شبیه هم بودیم و خانواده تمایل داشتن من با ایشان ازدواج کنم با اینکه از طلاقشان خبر داشتند ولی نمیدانستند که یک بچه هم دارد و حالا که من قصد ازدواج دارم و موضوع بچه را مطرح کردم خیلی مخالفت شدیدی میکنند و این درحالی است که همسر سابقشون قرار تا اردیبهشت حضانت بچه رو بگیره چون 7 ساله میشه، ما خیلی بهم علاقه داریم و در خوشی و ناخوشی باهم بودیم و خیلی از لحاظ اخلاقی شبیه هم هستیم و خانوادم اول موافق بودند ولی بعد فهمیدن اینکه بچه داره مخالف شدن، خانوادم نمیذارن بهم برسیم ما چکار باید بکنیم لطفآ راهنمایی کنید
جواب :
سلام
یکی از مشکلات دوستی قبل از ازدواج ، ایجاد علاقه و دلبستگیه ، خودتم گفتی که «ما خیلی بهم علاقه داریم» . این علاقه و دلبستگی باعث تصمیم گیری احساسی می شه چون چشم انسان از دیدن عیبای طرف مقابل کور می شه . الآن که می گی «از لحاظ خانواده اخلاق اعتقادات و همه چیز شبیه هم بودیم» ممکنه از روی خطای شناختی این حرف رو بزنی بنابراین به بزرگترا بیشتر از چشم خودت اعتماد کن .
نظر اولیه خونواده که با ازدواج شما موافق بودن اعتبار کمتری داره چون شناختشون کم بوده اما نظر الآنشون قابل بررسیه . شما ببین فقط وجود بچه باعث مخالفت خونواده شده یا مشکل دیگه ای هم در کاره ، بعد منطقی باهاشون صحبت کن یا تو باید اونا رو قانع کنی یا اونا تو رو قانع کنن . اگه هیچ کدوم قانع نشدید و هم چنان مخالف بودن ، شما با افراد با تجربه و با نفوذ فامیل مشورت کن ؛ اگه باهات موافق بودن ، در قانع کردن خونواده بهت کمک می کنن و اگه حق رو به خونوادت دادن اون وقت می فهمی که داری اشتباه می کنی .
ازدواج با این خانم ممکنه مشکلاتی داشته باشه که باید خوب فکر کنی و ببینی تحمل مشکلات رو داری یا نه . بعضی از این مشکلات اینه :
1- ممکنه اقوام خودت یا اقوام خانم بگن حتماً این پسره یه مشکلی داره که حاضر شده با یه زن مطلقه بچه دار ازدواج کنه .
2- ممکنه بعد 7 سالگی ، بچه بگه من می خوام با مامانم زندگی کنم و باباشم اجازه بده آیا شما می تونی بچه رو بیرون کنی؟
3- ممکنه شوهر سابق ، شما رو اذیت کنه یا آبرو ریزی راه بندازه و توی فامیل براتون شایعه درست کنه .
4- ممکنه اون خانم در خونواده و فامیل شما مقبولیتی نداشته باشه و بگن پسر رو فریب داده .
5- این زن و مرد کاملاً از هم جدا نشدن چون پای یه بچه وسطه و این بچه اتصال رو حفظ کرده . الآن که بچه پیش مادره ، پدر حق داره هر هفته بیاد بچه رو ببینه و بعداً که پدر حضانت رو به عهده بگیره ، هم بچه و هم مادر ، هم حق دارن و هم نیاز دارن که همدیگرو ببینن ، بچه که تنها نمی تونه بیاد ، پدرشم ممکنه بگه من فقط بچه رو به مادرش تحویل می دم پس یا باید مادر بره خونه پدر یا پدر بیاد خونه مادر یا یه جایی قرار بذارن و همدیگرو ببینن . ممکنه شما در محل کار یا مسافرت باشی من می دونم که شما نمی تونی مانع این ملاقاتها بشی اما نمی دونم این ملاقاتها به کجا کشیده می شه .
6- این زن و مرد ممکنه یه روزی فیلشون یاد هندوستان کنه و بگن کاشکی دوباره با هم ازدواج کنیم . بالاخره همیشه زندگی شما گل و بلبل نیس ممکنه سر یه مسأله جزئی دچار اختلاف بشید اون وقت ممکنه این خانم شما رو با شوهر سابقش مقایسه کنه و بگه انگار اون بهتر بود به خصوص این که اون آقا مشکل اساسی نداشته ، اگه اهل اعتیاد و زندان و کتک زدن و این چیزا بود و نمی شد با او زندگی کرد ، دادگاه حضانت بچه رو تا سن بلوغ به مادر می داد . اگه اون آقا مخ خانم رو بزنه و بخوان دوباره ازدواج کنن ، شما یا باید خانم رو طلاق بدی و رنج جدایی رو تحمل کنی یا باید یه زندگی جهنمی رو با عذاب وجدان و ناسازگاری ادامه بدی ، البته اگه بهت خیانت نشه .
اگه دوست داری یه کاری کنی که هم به نفع اون خانم و بچه او باشه و هم خودت در دنیا و آخرت خیر زیادی ببینی ، این خانم رو با شوهر سابقش آشتی بده ؛ البته اگه تو با این خانم دوست نمی شدی شاید با هم آشتی کرده بودن و رفته بودن سر زندگیشون . اگه اون آقا مجدداً ازدواج کرده و الآن زن داره ، مسأله فرق می کنه و مشکلات شما خیلی کمتره .
به هر حال اگه تصمیم گرفتی با این خانم ازدواج کنی پیشنهاد می کنم علت طلاقشون و خصوصیات این خانم رو از اون آقا هم بپرس ، چون ممکنه این خانم علت واقعی طلاق رو به شما نگفته باشه و هم چنین ممکنه این خانم خصوصیاتی داشته باشه که فقط کسی که باهاش زندگی کرده خبر داره .
شما و اون خانم هیچ کدومتون برای ازدواج شرعاً و قانوناً نیازی به رضایت خونوادهاتون ندارید اما اگه بخواهید بدون رضایت خونواده ازدواج کنید باید عواقب این کار رو به عهده بگیرید ، ممکنه تا آخر عمر این خانم رو تحویل نگیرن حتی ممکنه با خودتم قطع رابطه کنن .
اگه می خواهی بیشتر از این گناه نکنید و دلبستگیتون بیشتر نشه و کار دستتون نده ، هر چه زودتر تکلیفتون رو روشن کنید . یا قطع رابطه کنید یا خونوادت رو راضی کن که برید خواستگاری و کار رو یکسره کنید . از خدا و اهل بیت بخواه هر طور که به صلاحت هست کمکت کنن .

 • دیدگاه‌ها

2 دیدگاه‌ها

 1. تصویر رضا
  رضاژانویه 18, 2016 13:40 ب.ظ

  از نظر‌من ازدواج دائم با زنی که دارای فرزند هست مشکلات بی شمار و دردسرهای فراوان خواهد داشت مسلما عشق مادری خیلی قوی تر از عشق به همسر دومه!!! پس همیشه شرایط فرزند و رضایت اون بر شما مقدم خواهد بود از طرفی همیشه این سوال برای من مطرح است زنی که شوهرش را با وجود یک بچه رها کرده یا زمینه به طلاق سوق داده شده مسلما شما را راحت تر رها خواهد کرد یا حتی زنی که شوهرش طلاقش داده و با شرایط سخت بعد از طلاق کنار آمده مسلما رها کردن و کنار آمدن از دست دادن شما برایش بسیار آسان تر خواهد بود. پیشنهاد من این است که ازدواج دائم با زن فرزند دار هرگز!!! حتی اگر‌خودتان فرزند داشته باشید این ازدواج محکوم‌به فناست. بخصوص که این ازدواج با همه مشکلات‌ آبستن مشکلات فرزندان نیز خواهد بود... اما ازدواج موقت عملکردی بهتر خواهد داشت بخصوص که زن و مرد مانند ازدواج دائم نخواهند کنار همدیگر بمانند و از شرایط سهل تری از نظر قانونی و شرعی در پیش خواهند داشت. به نظرم ازدواج موقت یا فرد فرزند دار به نوعی جنبه حمایتی داشته و پاسخ گوی نیازهای طرفین است بدون آنکه طرفین را بصورت کامل و صد در صد درگیر‌کند .. از این جهت ازدواج‌موقت در این‌نوع ازدواجها موفق تر است. بخصوص که‌زن و مرد هر کدام‌از نظر مالی مستقل و دارای در آمد باشند و تنها جهت نیازهای روحی و جنسی نیازمند همدم و همراه باشند ..

 2. تصویر پارسا از شهر تهران
  پارسا از شهر تهرانژانویه 18, 2016 13:40 ب.ظ

  زنان مطلقه بدلیل نداشتن زن گری دچار مطلقگی شده اند درغیراینصورت شوهرش طلاقش نمیدادواورا نگه میداشت ونتایج مطلقگی زنان،افتادن درراه انحرافات اخلاقی وافسارگسیختگی جوامع است ،ازدواج موقت چاره این زنان وپسران مجرداست چون هم پسرمجردخیرمیکند وهم زن مطلقه از بی سروسامانی نجات می یابد

Top