حدیث

مقاله

چرا جوانان به سراغ خانه‌های مجردی می‌روند؟

مسیر ازدواج و طلاق این روزهای جامعه ما نشان می‌دهد که پیوند زناشویی با دوام و خانواده سنتی ایرانی روز به روز کمیاب‌تر می شود. این در حالی است که سرعت طلاق به حدی رسیده که از تعداد ازدواج‌ها سبقت گرفته است! 
با نگاهی به آمار منتشر شده، می‌توان فهمید که خطری جدی، بنیان خانواده سنتی ایرانی را تهدید می‌کند. تبعات سونامی تاخیر در ازدواج و افزایش طلاق‌ها بسیار گسترده است؛ زیرا اخبار رسانه‌ها از افزایش خانه‌های مجردی در سطح شهر و همچنین اجاره خانه‌های یک روزه حکایت دارد!  

آمار ازدواج و طلاق در سال ۹۴ 
 در سه ماهه اول سال ۱۳۹۴ تعداد ۳۹ هزار و ۹۸۱ واقعه طلاق در کشور به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷,۵ درصد افزایش داشته است. براساس اعلام مرکز آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال، آمار طلاق در مناطق شهری ۳۵ هزار و ۸۴۷ مورد و در مناطق روستایی چهار هزار و ۱۳۴ مورد ثبت شده است. همچنین بر اساس این آمار، در هر ماه ۱۳ هزار و ۳۲۷ مورد، هر شبانه روز ۴۳۰ مورد و هر ساعت ۱۸ مورد طلاق در سه ماهه نخست سال جاری به ثبت رسیده است.

از سوی دیگر در سه ماهه اول سال ۱۳۹۴ تعداد ۱۹۰ هزار و ۷۲۱ واقعه ازدواج به ثبت رسیده و بر اساس این گزارش، آمار ازدواج در مناطق شهری ۱۵۶ هزار و ۶۳۵ مورد و در مناطق روستایی ۳۴ هزار و ۸۶ مورد بوده است. همچنین در هر ماه ۶۳ هزار و ۵۷۴ مورد، هر شبانه روز، دو هزار و ۵۱ مورد و هر ساعت ۸۵ مورد واقعه ازدواج در کشور به ثبت رسیده است.
متاسفانه باید گفت؛ در کشور ۷۷میلیونی نفری ما، در سال ۱۳۹۱، ۱۵۰ هزار طلاق به وقوع پیوسته است. میزان طلاق در ایران در سال‌های ۱۳۸۵ تا الان به طور پیوسته در حال افزایش بوده و از ۹۴ هزار طلاق در سال ۱۳۸۵ به ۱۱۰ هزار در سال ۸۷، ۱۳۷ هزار در سال ۸۹ و ۱۵۸ هزار در سال ۱۳۹۲ رسیده‌ است.  

چرا جوانان به سراغ خانه‌‌های مجردی می‌روند؟ 
 بسیاری از جوانان بعد از طلاق، دلشان نمی‌خواهد که به خانه پدری باز گردند و در آنجا زندگی کنند. سمانه، خانمی ۲۹ ساله در این رابطه می‌گوید: حدود ۴ سال است که از همسرم جدا شده‌ام. سال اول طلاق با خانواده‌ام زندگی کردم؛ امّا شرایط زندگی من با قبل از ازدواجم تفاوت داشت. خانواده‌ام نسبت به رفت و آمد من حساس‌تر شده بودند و من دلم می‌خواست استقلال داشته باشم. 
این خانم ۲۹ ساله ادامه می‌دهد: دید فامیل نسبت به من تغییر کرده بود، حرف‌هایشان مرا آزار می‌داد. از طرف دیگر در خانه پدریم، رفت و آمد خیلی زیاد بود. با حضور طولانی آشنایان، همسایه‌ها و فامیل در خانه، من آرامشم را از دست داده بودم، برای همین تصمیم گرفتم تا به صورت مستقل زندگی کنم. 

سمانه بیان می‌کند: درست است که تنهایی این چند سال مرا اذیت کرده اس؛ امّا من بین شرایط بد و بدتر باید یکی را انتخاب می‌کردم.
امیر، پسری ۳۳ ساله نیز دو سال است که در شمال تهران، خانه‌ای را اجاره کرده و مجردی زندگی می کند. او در این رابطه می‌گوید: تنها دلیل من برای اجاره خانه مجردی این بوده که دلم می‌خواست مستقل باشم.

او می‌افزاید: وقتی این مسئله را با خانواده در میان گذاشتم، آن‌ها مخالفتی نکردند. من دلم می‌خواست برای رفت و آمد کردن با دوست‌هایم، راحت باشم. آرامش من در خانه مجردی بسیار بیشتر از آرامشی است که در خانه پدری‌ام داشته‌ام. 

خانه‌های مجردی در حال افزایش است
آمار دقیقی نیز از تعداد خانههای مجردی دختران و پسران در تهران در دست نیست؛ امّا طبق اظهار نظر وزارت ورزش و جوانان ایران در سال ۱۳۹۱، در شهرهای بزرگ بین ۲۵ تا ۳۰ درصد جوانان زندگی مجردی دارند. همچنین طبق آخرین نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال که ۱۳۹۰ انجام شده بود، در شهر تهران در گروه سنی ۱۵ تا ۳۹ سال، ۱۰۶۲۰۵۹ مرد مجرد (شامل بی‌همسر به دلیل فوت، بی‌همسر به دلیل طلاق، و هرگز ازدواج نکرده) وجود دارد و ۷۸۹۲۵۲ مرد دارای همسر. این ارقام برای زنان ساکن تهران در همین گروه سنی عبارت است از ۸۴۳۷۹۵  زن مجرد (شامل بی همسر به دلیل فوت، بی همسر به دلیل طلاق، و هرگز ازدواج نکرده) و ۱۰۴۳۶۰۶ زن دارای همسر. امّا همه‌ی مجردها به صورت مستقل و مجردی زندگی نمی‌کنند؛ بلکه بسیاری از آن‌ها به همراه خانواده و در منزل پدری خود ساکن‌اند.

اجاره آپارتمان‌‌های ساعتی به جوانان! 
 بحران اجاره کردن خانه‌های مجردی از آنجایی شدیدتر شد که پدیده جدیدی به نام اجاره آپارتمان به مدت چند ساعت نیز شکل گرفت. خانه‌های مبله‌ای که نرخ اجاره آن‌ها از شبی ۱۰۰ هزار تومان و ساعتی ۶۰ هزار تومان تا نرخ‌های میلیونی متفاوت است؛ امّا دسترسی به آن‌ها آن‌قدر آسان است که راه را برای هر کاری باز می‌گذارد!

بازار اجاره خانه‌های ساعتی به قدری داغ شده که در میان فایل خانه‌های اجاره‌ای ثبت شده در بنگاه‌های املاک نیز به چشم می‌خورد. این خانه‌ها بیشتر در مرکز و شمال پایتخت هستند و نرخ اجاره آن‌ها بر اساس موقعیت مکانی و تعداد نفرات در نوسان است.
به طور حتم اجاره خانه یا آپارتمان به این شکل علاوه بر ایجاد اخلال از نظر اقتصادی و امنیتی در کشور به بروز مشکلات اخلاقی نیز دامن می‌زند. 

راه حل چیست؟ 
متاسفانه امروزه جوانان به علت عدم توانایی پرداخت هزینه‌های ازدواج و بالا رفتن سطح توقعات خانواده‌ها، قادر به تشکیل یک زندگی مشترک را نداشته‌ و به همین دلیل با بالا رفتن سن‌شان به سمت خانه‌های مجردی روی می‌آورند.

این در حالی است که مشکل اصلی جوانان نه تنها حل نمی‌شود؛ بلکه دغدغه مسئولان مربوطه نیز به حساب نمی‌آید. در حالی که باید از همین حالا با زیرساخت‌های حقوقی، فرهنگی و رسانه‌ای جلوی گسترش خانه‌های مجردی را بگیریم. همچنین باید بحث‌های تقویتی ازدواج و طلاق را در کشور جدی‌تر گرفت؛ زیرا که در غیر این صورت این آسیب‌ها در آینده به طور جدی دامن جامعه را می‌گیرد. اتفاقاتی بسیار فجیع که تنها نمونه‌های جزئی آن مسائلی مثل سقط جنین یا جدایی غیر عاطفی دختران و پسران از هم می‌باشد. 

منبع: فردانیوز

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top