حدیث

مقاله

سوالات کودکان در رابطه با ازدواج

یکی از دغدغه های بسیارمهمی که برای والدین پیش می آید این است که: به سوالات کودکان دبستانی، در رابطه با ازدواج چطور باید پاسخ بدهیم؟ به دختر و پسری که از مسائل زناشویی سوال می کنند چطور باید جواب بدهیم؟

جواب:
اگر بچه ها در رابطه با خدا سوال کنند،شما چطور جواب می دهید؟ به طور یقین جوابی می دهید که کودک با همان فهم محدودی که دارد، قانع شود و درعین حال، جواب غلطی هم به او داده نشود، از این رو نسبت به پاسخ دادن به سوالش باید فعّالانه برخورد کنیم. نباید به او بگوییم؛ بچه برو پی کارت، ازاین حرف ها نزن و...

این گونه برخورد کردن با بچه ها، سوال را برای آن ها حساس می کند و آن ها را بیش از آنچه که هست کنجکاو می کند. خانمی ازدخترش که کلاس سوم دبستان بود، گله می کرد و می گفت: از زمانی که ۶-۷ ساله شد و مدرسه رفت، هر وقت چشم مرا دور می بیند، از لوازم آرایشی من استفاده می کند، با اینکه چندین بار با او برخورد کردم، ولی فایده ای نداشت،الان نمی دانم با این رفتار او چه کنم؟
پدرومادرها، توجه داشته باشند که این نوع برخورد کردن با بچه و منع کردن او بدون گفتن دلیل، باعث بروز چنین رفتارهایی از بچه می شود ودوست دارد آن رفتار را انجام دهد. چه بسا ممکن است بچه آگاهی داشته باشد که این کار او درست نیست امّا رفتار و برخورد آن مادر باعث شده است که بچه، نسبت به آن مسئله(آرایش کردن) حسّاس شود.

بنابراین، باید به اندازه ظرفیت و گنجایش بچه ها با سوال، فعّالانه برخورد کرد نه منفعلانه،بچه باید به اندازه حدود ذهنی اش قانع شود. البته نیازی نیست که روابط جنسی بین زن و شوهر را برای بچه ها ترسیم کرد. 

توجه داشته باشیم که چنانچه فضا را برای ارتباط با فرزندانمان، در این مسائل ایجاد نکنیم بطور یقین، این ارتباط با جاهای دیگر برقرار می شود، از این رو زمانی که بچه ها قدرت پیدا کنند و به نوعی از زیرنفوذ ما خارج شوند، اولین خروج آن ها مساوی است با پیگیری همین مسائل.

از طرفی،تهاجم فرهنگی را هم باید در نظر گرفت. بعضی رسانه ها مانند؛ بعضی از شبکه های ماهواره ای با نشانه گرفتن یکی از دل مشغولی های نوجوانان، وارد می شوند و اطلاعات زیادی در اختیار آن ها قرار می دهند که ممکن است باعث انحراف جنسی آن ها شود. درنتیجه، اگر راهنمایی های لازم از ناحیه پدر و مادر انجام نشود، ممکن است فرزندمان در دام کسانی بیفتد که اطلاعات غلط و بی حد و حصر در اختیارش قرار می دهند و دچار انحراف جنسی شود.

امام علی(ع) در نهج البلاغه، به امام حسن(ع) فرمود: «حق را اول به تو دادم که ناحق دیگر در تو راه پیدا نکند.» سعی کنید آنچه که به مصلحت فرزندتان هست به او بگویید،قبل ازاینکه دیر شود.

منبع: رهروان ولایت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top