حدیث

مقاله

چطور شوهر مناسب پیدا کنیم

براي همسريابي به جاي اينكه منفعل باشيد تا كسي بيايد و شما را بيابد، سعي كنيد بر تلاش هاي فعالانه خود در جهت انتخاب بيفزائيد.
براي اين منظور توجه به نكات و راهكارهاي زير مفيدند :
1. شما تنها فردى نيستيد كه با اين مساله مواجه هستيد؛ لذا آن را به عنوان يك مساله ببينيد نه يك معضل و مشكل لاينحل.
2. ازدواج همه زندگي نيست، بلكه تنها يك بعد از ابعاد زندگي است . پس تا زماني كه شرايط ازدواج برايتان فراهم نشده، از فرصت استفاده كنيد و در ساير ابعاد زندگي بكوشيد.
3. هيچ گاه به سرزنش هاي خانواده و اطرافيانتان اهميت ندهيد و صبور باشيد؛ آن را به حساب ناآگاهي و جهالت آن ها بگذاريد. آنها نيز از اين جريان ناراحتند و ناراحتي خود را با سرزنش كردن شما تسكين مي دهند.
4. تاكيد مي كنيم به هيچ وجه اعتقادات خود را نه تنها زير سوال نبريد، بلكه آن ها را تقويت كنيد و هيچ تزلزلي به خود راه ندهيد. متانت، عفت و پاكدامني خود را همچنان به خوبي حفظ كنيد كه با ارزش ترين متاع در پيشگاه الهي همين ارزش ها است: ان اكرمكم عندالله اتقكم. همواره در زندگي به خداوند مهربان - كه از مادر به انسان مهربان تر است - اميدوار باشيد. شخصيت خود را تخريب نكنيد و نسبت به خود و خداوند منفي بافي نكنيد، بلكه بيشتر به جنبه هاي مثبت زندگي و شخصيت خود فكر كنيد. هميشه اين فكر را به خود تلقين كنيد كه من خوشبخت هستم و خوشبخت تر نيز خواهم شد. خود را در تنهايي و انزوا قرار ندهيد و سعي كنيد در كارهاي خانه و تمام كارهاي اجتماعي كه در خور شأن يك زن مسلمان است با حفظ حيا و پاكي، مشاركت كنيد. علاوه بر اين، شما به جاى اين كه ذهنتان را به كمبودها و نقص‏هاى خود معطوف داريد و از آن رنج ببريد، توانايى‏ها و استعدادها و موفقيت‏هاى گذشته و حال خود را به خاطر بسپاريد و با تكيه بر آنها، يأس و نااميدى را از خود دور كنيد و با نگرشى مثبت به زندگى و آينده، اجازه ندهيد اين گونه مسائل جزئى كه در نهايت هم حل مى‏شود، زندگى را بر شما تلخ كند.
5. نبايد از مسائلي كه زمينه ساز خواستگاري است غفلت كنيد، مثلاً پاكيزگي و نظافت، شادابي، خوش اخلاقي، خوش سخن بودن، شوخي هاي به جا ميان همجنس، شرکت در جمع، رعايت كردن فرهنگ صحيح جامعه، پرهيز از گرفتگي چهره و عبوس بودن، ابتذال اخلاقي، ژوليدگي و اظهارات دلسرد كننده، حالات افسردگي و… ؛ بنابراين به سر و وضع و آراستگي ظاهري خود بيشتر برسيد واز نامرتب بودن اجتناب كنيد. البته با رعايت حلال و حرام و اجتناب از خودآرايي در مقابل نامحرم.
6. از منفي بافي و افكار منفي بايد اجتناب شود. اگر مي خواهيد سالم بمانيد و جواني خود را حفظ كنيد ناراحتي و افكار مزاحم را از خود دور كنيد و بدانيد كه آنچه باعث ناراحتي و مشكل مي شود، افكار منفي و نوع ديد ما به دنيا و وقايع است. در بسياري موارد ما از يك حادثه طبيعي، برداشتي داريم كه كاملا متفاوت با واقعيت آن است. سعي كنيد بدبيني را كنار بگذاريد و به دنيا با عينك خوشبيني نگاه كنيد. اجازه ندهيد افكار منفي بر شما پيروز شود. آرامش را در زندگي به خودتان هديه دهيد.
7. طرز برخورد با خانواده و دوستان؛ رفتار مناسب ، با ادب و احترام و به دور از شوخي زياد و جلف بودن مي تواند براي يك خانم مناسب باشد و همچنین نظر يك آقا را جلب كند. طرز برخورد در جامعه نيز در اين باره موثر است، بعضي خانم ها ممكن است فكر كنند، برخورد مناسب در مواجهه با يك آقاي نامحرم، اخم كردن و بدخلقي است ولي اين درست نيست، ما نبايد با رفتار محرك، ديگران را تحريك كنيم، ولي اخم كردن و بدخلقي هم مناسب نيست.
8. دقت در رعايت حجاب و حفظ پاكدامني؛ هر مردي دوست دارد همسرش به او وفادار باشد و بهترين چيزي كه مي تواند وفاداري و اطمينان يك مرد را نسبت به همسرش جلب كند، حجاب و پاكدامني اوست. با كمي دقت متوجه مي شويم كه بسياري از آقايان با وجود داشتن روابط آزاد با دخترهاي متعدد ( که به هیچ وجه مورد تایید ما نیست)، در نهايت با خانمي ازدواج مي كنند كه با كسي رابطه نداشته است و پاك از اين مسائل باشد. پس بايد ازدواج را در جايي جستجو كرد كه ايمن تر، عقلاني تر و مطمئن تر است و ريسك پذير نيست. به حجاب و متانت تان افتخار كنيد و همچنان به آن پايبند باشيد.
9. كم كردن توقعات؛ يكي از موانع مهم پيش روي ازدواج جوانان، توقعات بالا مي باشد كه با كم كردن اين توقعات و بيان اين مساله در موقعيت هاي مناسب و در جمع دوستان و بستگان مي توانند زمينه ازدواج را ايجاد كنند.
10. انجام كارهاي هنري، يادگيري و افزايش مهارتها؛ تلاش بيشتر و روزافزون براي شكوفايي استعدادها و توانايي‌هاي خود و يادگيري فنون و هنرهاي مختلف و پر كردن اوقات فراغت داشته باشيد. دختراني كه شايستگي هاي لازم در زمينه هاي اخلاقي، اجتماعي، مهارت هاي زندگي و امتيازات ويژه ديگر در جامعه كسب مي كنند، نسبت به ديگر دختران خواهان بيشتري دارند.
11. نيكو كردن اخلاق حسنه و خوش برخورد بودن؛ در محيط اطراف به خصوص در خانه سعي كنيد با كمال متانت و گذشت و فداكاري رفتار كنيد.
12. صبور و بردبار بودن؛ چرا كه صبر و شكيبايي كليد معنويات و گشايش‌هاي نعمت‌ها و الطاف الهي است.
13. توجّه به ضعف‌ها و خصلت‌هاي ناپسند خود و رفع آنها؛ چه بسا به دليل وجود يك صفت بد يا يك رذيله اخلاقي و رفتاري در ما، خداوند نعمتي و يا لطفي را از ما دور كند.
14. حضور در جمع ها و دوري از انزوا ؛ حضور در مجالس و محافل سالم زنانه مي تواند زمينه آشنايي عروس و مادر شوهرها را فراهم سازد و زمينه ازدواج را به دنبال داشته باشد. همچنين با شركت كردن در مجالس مذهبي- فرهنگي- هنري و ... مي توانيد توانمندي ها و كمالات روحي و اخلاقي خود را نشان دهيد.
15. واسطه قرار دادن فرد مورد اطمينان؛ اگر كسي هست كه مورد اطمينان و وثوق شما مي باشد مسأله را با او درميان بگذاريد. مثلا خاله، عمه يا خواهر اگر از مشكل شما مطلع باشند مي توانند با همفكري يا كمك هاي عملي در حل مشكل به شما كمك نمايند. اگر فردي را براي ازدواج مي پسنديد و زمينه ازدواج شما وجود دارد، به كمك واسطه هاي آشنا، سرّ نگهدار و خودي آنها را به سمت خانه خود هدايت كنيد.
16. توكل به خداوند و توسل به اولياي الهي؛ از خداوند بخواهيد كه هر چه زودتر مشكلتان حل شود. خداوند مهربان تر از آن است كه ما تصور مي كنيد.
17. كماكان به پدر و مادرتان احترام بگذاريد و از والدين خود بخواهيد براي برطرف شدن مشكل شما دعا كنند.
18. هيچ وقت از دعا غافل نباشيد و سعي كنيد دعاهايي كه در اين جهت توصيه شده است را بخوانيد تا از اثرات آن بهره مند گرديد. اما در كنار دعا كردن به اين نكته هم توجه داشته باشيد كه اجابت دعا هميشه آن نيست كه خواسته انسان به همان گونه و در همان زماني كه توقع دارد، برآورده شود . گاهي انسان‌خواسته‌هايي دارد كه برآورده شدني نيست، يا اگر مستجاب شود، به ضرر او يا ديگران است، و او نمي‌داند، يا اجابت دعا به مقدمات و شرايطي نياز دارد كه فراهم نيست، يا زمان آن هنوز فرا نرسيده و ده‌ها دليل و احتمال ديگر.

نكته پاياني :
خواهر محترم مراقب باشيد در انتخاب همسر كمال گرا نباشيد و انتظار نداشته باشيد كه همسر آينده شما تمام ويژگي هاي يك انسان ايده آل را داشته باشد، چرا كه گل بي خار خداست. شايد ملاكها و معيارهاي شما در مورد يك همسر مناسب كمي سخت گيرانه و آرمان گرايانه است؛ پس سعي كنيد در انتخاب همسر واقع نگر باشيد و سطح توقعات خود را پايين بياوريد؛ البته ناگفته پيداست كه معني اين حرف، گذشتن از معيارهاي اصلي و ضروري نيست، بلكه تعديل در ملاكهايي است كه قابل اغماضند. تاخير در ازدواج شما ممكن است بدليل سخت پسند بودن شما باشد، يا اينكه در انتخاب ايده ال گرا باشيد كه اگر چنين باشد حالا حالاها بايد مجرد بمانيد و هرچه سن شما بالاتر رود مشكل پسندي شما بيشتر خواهد شد.
موفق باشيد. باز هم با ما مکاتبه کنید.

پي نوشت ها :
[1] بقره ، آيه 216.
[2] غررالحكم، ج 2، ص 500.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top