حدیث

مقاله

2 سال است که پسرعمه‌ام را دوست دارم

من دختری 25 ساله هستم، نزدیک 2سال است که پسر عمه‌ام را دوست دارم، ولی خودش نمی‌داند. می‌خواستم کمکم کنید که چکار کنم؟ به او بگویم یا نه؟

پاسخ سوال:

اولا؛ از هر گونه پیام مستقیم مبنی بر علاقه و دوست داشتن شما به پسرعمه‌تان خودداری کنید چه بسا این کار با بازخورد منفی از سوی ایشان روبه‌رو شوید و از طرفی معمولا پسر طالب است و دختر مطلوب، پس بهتر است به صورت غیر مستقیم و برخورد دوپهلو از علاقه خود به ایشان استفاده کنید. امّا  قبل از هر چیز باید بدانید که آیا هر دوی شما شرایط ازدواج را دارید یا خیر. اگر طرف مقابلتان به واقع شرایط و قصد ازدواج را نداشته باشد در اینصورت هر گونه تلاش شما برای انتقال علاقه‌اتان به ایشان نادرست خواهد بود؛ زیرا از آنجایی که شرایط برای ازدواج مهیا نیست، چه بسا این انتقال علاقه شما به ایشان منجر به روابط دختر و پسری شود که هم از جهت عرف و عقل و هم از جهت شرع کار نادرستی خواهد بود.

دوم اینکه؛ برای ازدواج صرف دوست داشتن کافی نیست، باید دید که هر دوی شما ملاکهای ازدواج را برای همدیگر دارید یا خیر؛ یعنی برفرض اینکه ایشان هم به شما علاقه‌مند باشد و قصد ازدواج با شما داشته باشد، ولی آیا ملاکهای ازدواج مانند تناسب و شایستگی فکری، اعتقادی، اخلاقی، رفتاری و خانوادگی با شما دارد؟ و دیگر ملاکهایی که برای شما اهمیت دارد.

سوم؛ بر فرض اینکه ایشان تمام ملاکهای ازدواج را که برای شما اهمیت دارد را داشته باشد، برای اینکه متوجه بشوید که ایشان هم تمایلی به شما دارد و اینکه قصد ازدواج با شما را دارد یا نه، می‌توانید به صورت غیر مستقیم و با احتیاط کامل و عاقلانه و به دور از هر گونه احساسات و رعایت حدود شرعی علاقه خود را به ایشان انتقال بدهید.

مثلا؛ شما می‌توانید با خواهر ایشان به شراط اینکه با خواهرشان صمیمی باشید و قابل اعتماد باشند، این موضوع را در میان بگذارید و ایشان هم با برادرشان صحبت کنندو نظرشان را در مورد شما بگویند ولی نباید از علاقه شما به ایشان چیزی بگویند بلکه خواهر ایشان صرفا یک پیشنهادی به برادرشان داده باشند.

اگر این کار میسر نبود می‌توانید این راهکار ذیل را انجام دهید البته به شرط در نظر گرفتن تمام جوانب کار؛

کارهایی که می‌توانید بکنید به قرار زیر است:
اول : از طریق پیامک یا ایمیل، مطالب و عکسهای جالب برایش بفرستید.
دوم: اگر طرف جواب داد و جلو آمد تدریجا مطالب و عکسهایی بفرستید که بوی عشق می‌دهد.
سوم : و اگر باز هم جواب داد ادامه دهید، امّا نباید بیشتر از آن که او جلو می‌آید جلو بروید و بلکه اگر بعضی از مواقع یک مقدار عقب بکشید بهتر است تا این طور جلوه کند که انگار او شروع کننده بوده است نه شما.
چهارم : طوری برخورد کنید که فکر کند منت سرش می‌گذارید که جوابش را می‌دهید.

اگر این طور حرکت کنید می‌توانید تدریجا او را به سمت خواستگاری بکشید، ولی اگر احساس کرده‌اید که ایشان تمایلی به ازدواج با شما ندارند و یا اینکه ایشان تنها قصد رابطه را دارند و یا اینکه احساس کردید که رابطه شما امکان به خطا رفتنش زیاد است و از جهت شرعی نادرست است، لطفا تلاش بیهوده نکنید و از ادامه رابطه خودداری کنید.  روشن است كه هر فرد خود بهتر مى‌‏تواند تشخیص دهد كه كجا از مرز فراتر رفته است. «بل الانسان على نفسه بصیره؛ آدمى بر نفس خود آگاه و بیناست»[قیامت، آیه14]

از باب یادآوری؛
بهترین راهکار این است كه از طریق واسطه‏‌اى مورد اعتماد، نظر طرف مقابل را درباره خود، جویا شوید. مثلا واسطه با ظرافت خاص و تجربه‌اى كه دارد به ایشان بگوید دخترى با فلان شرایط و... آمادگى ازدواج و تشكیل زندگى را دارد و در صورتى كه او مایل باشد خود در این مسیر به او كمك مى‌كند.

اطمینان داشته باشید که در صورتى كه پسر عمه شما هم به واقع تمایل به ازدواج با شما را داشته داشته باشد، به طور رسمى و از طریق خانواده از شما خواستگارى خواهد كرد.

لازم به ذکر است که فرد واسطه باید داراى صفاتى؛ همچون دلسوزى، مورد اعتماد و سرّ نگهدار، عاقل باشد و به گونه‌اى عمل كند كه مثلا مى‌خواهد از نظر و دیدگاه او درباره شما مطلع شود، و یا مى‌خواهد دخترى را براى ازدواج به او معرفى كند و از اظهار تمایل و علاقه شما به او (حداقل در مرحله اول) او را مطلع نسازد.
مسلما اگر دختر و پسری از تناسب كافى برخوردار باشند و پسر هم به این دخترخانم تمایل داشته باشد، برای ازدواج اقدام خواهد كرد و گرنه به دنبال فرد مورد نظر دیگرى خواهد رفت.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top