حدیث

مقاله

به خواستگارم علاقه داشتم، ولی دیگران مانع شدند

سلام
بنده دختری هستم که در دانشگاه درس می‌خوانم. چند وقت پیش خواستگاری داشتم.  از جهت اجتماعی، تحصیلی، فرهنگی و فکری مناسب هم بودیم. تنها موردی که اختلاف نظر داشتیم اعتقادات خانواده هایمان بود. خانواده من مذهبی هستند، برخلاف خانواده آنها که به نظر هیچ اعتقادی نداشتند. نکته ای که هست من روحیات خودم را به خانواده آنها نزدیک تر میدیدم و دلم به این ازدواج راضی بود ولی تحت تاثیر حرف های خانواده به خصوص خواهرانم والبته با یک جلسه مشاوره ای که رفتم جواب منفی دادم. مشاور که خودش هم مذهبی بود به من گفت چطور میتوانی به کسی که به خدا اعتقاد ندارد و نماز نمی خواند اعتماد کنی. همین حرف موجب شد جواب منفی بدم. 
از طرفی من کلا از ازدواج میترسم. از میان تمام خواستگارانم، تقریبا او را پسندیده بودم، اما ترسیدم و جواب منفی دادم. به نظرم اشتباه کردم  که به نظرمنفی دیگران اهمیت دادم. حالا پشیمانم و از خواهرانم سخت دلگیرم چرا که با خود میگویم شاید به خاطر موقعیت خوب او بود که این حرف ها پیش آمد.
اما چه سود؟

پاسخ سوال:

همانطور که خودتان اشاره کرده‌اید، خواستگارتان هیچ گونه تناسب اعتقادی با شما و خانواده شما ندارد ولی به جهت پسند شما از این خواستگار حاضر هستید که با این مسأله کنار بیایید. اما نکته‌ای که وجود دارد این است به چه قیمتی حاضر به چنین انتخابی هستید؟ برفرض که با فرد مورد نظر ازدواج کردید، تا حالا به این مسأله توجه کردید که اگر روزی بچه دار شوید و بچه تان را تربیت کنید، به دلیل تناقضات اعتقادی میان شما و همسرتان، در تربیت او دچار مشکل شوید و از طرفی چه بسا در طول زندگی شما نیز از جهت اعتقادی متزلزل و ضعیف شوید و درنهایت یااینکه شما هم مانند همسرتان می‌شوید و یا اینکه او مانند شما شود که احتمال این مورد بسیار ضعیف است(به دلیل اینکه معمولا خانمها به جهت احساسات قوی که دارند اثرپذیرتر هستند نسبت به آقایان.)

چه بسا علت پشیمانی شما از رد خواستگار، این باشد که چرا او را رد کرده‌اید و به او فرصت نداده‌اید مثلا اینکه به خواستگارتان می‌گفتید آیا حاضر است از جهت اعتقادی خودش را تغییر دهد و ...؟ که باید عرض کنم که اگر خواستگارتان واقعا به دنبال جلب نظرشما می‌بود، با این موضوع کنار می‌آمد و چه بسا او نیز به این نتیجه رسیده باشد که تفاوت اعتقادی می‌تواند در آینده زندگی زناشویی او مشکل ساز باشد و از این بابت اصراری به شکل گیری این ازدواج نبوده است.

به هرحال باید توجه داشته باشید که در امر ازدواج باید به صورت منطقی و عاقلانه تصمیم گیری کنید و نباید به دنبال احساسات، تصمیم نادرست گرفت. برفرض که شما با فرد مورد نظرتان ازدواج کردید، در آن صورت چه تضمینی وجود دارد که با وجود تفاوت اعتقادی، خانواده همسرتان شما را بپذیرند و یا اینکه چه تضمینی وجود دارد که در آینده زندگی زناشویی از این بابت با همسرتان دچار مشکل نشوید؟

مسأله اینجاست که تناسب اعتقادی چقدر برای طرفین اهمیت دارد. اگر واقعا مسأله اعتقادی برای شما اهمیت وِیژه‌ای داشته باشد، رد خواستگارتان تصمیم درستی بود که گرفته شد ولی می‌توانستید بهتر عمل کنید مثلا به خواستگار شرط می‌کردید که باید از جهت اعتقادی خود را تقویت کند و... که اگر این شرط را قبول می‌کرد،(البته باید در رفتار و عمل این تغییرات را مشاهد کرد و مطمئن شد که واقعا پایبند به مسائل اعتقادی شده است، که این هم نیازمند یک دوره شناخت از همدیگر است که در ان دوره تاحدودی می‌توان پی برد که فرد مورد نظر چقدر پایبندی به مسائل اعتقادی دارد.) در اینصورت می‌توانستید با هم ازدواج کنید.

اما اگر مسأله اعتقادی برای شما اهمیت خاصی ندارد و برایتان فرقی نداشته باشد و در واقع پایبندی به مسائل اعتقادی ندارید و حاضر هستید حتی اگر شده به مانند طرف مقابلتان پایبندی به مسائل اعتقادی نداشته باشید، در اینصورت می‌توانستید با هم ازدواج کنید زیرا در واقعا تناسب اعتقادی میانتان برقرار است. این مشروط به این است که مسأله اعتقادی برای شما اهمیت نداشته باشد که به نظر می‌آید اینگونه نباشد و برای شما مسائل اعتقادی از اهمیت برخوردار است.
چه بسا بگویید مگر چه اشکالی دارد که من با کسی ازدواج کنم از جهت اعتقادی ضعیف باشد؟ پاسخ آن است که اگر اختلاف اعتقادی کم باشد مشکل ساز نیست ولی اختلاف زیاد باعث می‌شود در زندگی زناشویی مشکل ساز شود.

اما نکته پایانی در مورد اختلاف مذهبی و اعتقادی: 
مساله چند صورت دارد اول: طرفین اختلاف اعتقادی و مذهبی دارند و طرف مقابل دید بدی نسبت به مذهب دارد و قصد تغییر اعتقادات طرف را نیز دارد که در این صورت ازدواج اصلا به صلاح نیست. دوم: طرفین اختلاف اعتقادی و مذهبی دارند منتها طرف مقابل قصد تغییر طرف را ندارد در این صورت نیز ازدواج به صلاح نیست چون اثر پذیری ناخود اگاه محتمل است سوم: طرفین اختلاف اعتقادی و مذهبی دارند و طرف مقابل قصد تغییر طرف را ندارد همچنین دید بد به مذهب ندارد و قصد تغییر هم ندارد در این صورت خطر کمتر است. چهارم معتقد است و مسائل دینی را ارزشی می‌داند اما از نظر عملی مشکل دارد که در این صورت با توافق طرفین و اطمینان از اثر نپذیرفتن از طرف مقابل می‌توانند ازدواج کنند.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top