حدیث

مقاله

اختلاف سنی زیاد در ازدواج

دختری 25 ساله از یك خانواده مذهبی هستم. در حال حاضر دانشجوی فوق‌ لیسانس هستم. از طریق یكی از بستگان آقایی به من معرفی شد كه 35 سال سن دارند. اولین چیزی که مرا در مورد پذیرفتن و قدم گذاشتن در راه آشنایی با این آقا مردد می‌كند اختلاف 10 سال سنی ایشان است.
در خصوص فرهنگ ایشان باید بگویم؛ ایشان از یك خانواده ترك سنتی هستند كه از این نظر هم من خیلی نمی‌پسندم؛ چون من خودم ترجیح می‌دهم با یك خانواده مذهبی با فرهنگی روشن فكرانه(روشن فكرانه گفتم نه امروزی و اعتقادات كمرنگ شده)ازدواج كنم. ایشان به لحاظ مالی كاملا مستقل هستند كه با توجه به سنشان طبیعی است. خواهر ایشان علت ازدواج نكردن این آقا در این سن را پیدا نكردن همسری كه به لحاظ اعتقادی واقعا با ایشان سنخیت داشته باشند، عنوان کرده است.
بنده به لحاظ مذهبی اهل نماز و روزه و اعتقادات مذهبی هستم و به لحاظ ظاهری نیز مرتب هستم، ولی به هیچ عنوان در محیط بیرون آرایش نمی‌كنم.
بنده از یك خانواده‌ی متوسط رو به بالا هستم، ولی خانواده‌ی این آقا از خانواده‌ای به لحاظ مالی ضعیف هستند. چیزی كه مرا بسیار دو دل می‌كند؛ در درجه اول تفاوت سطح فرهنگی خانواده‌ها و در درجه‌ی دوم اختلاف سنی زیاد است. دوستان من باید زودتر تصمیم گیری كنم. خواهش می‌كنم راهنماییم كنید.

پاسخ سوال:
یکی از ملاکهای ترجیحی در ازدواج این است که دخترخانم چند سالی از آقاپسر کوچک باشد این هم به این دلیل که معمولا خانمها در طول زندگی زناشویی به دلایل مختلف(از جمله بارداری و...) زودتر شکسته می‌شوند و از نظر جنسی زودتر سرد می‌شوند و همچنین رشد عقلی دخترخانمها زودتر است، امّا اختلاف سنی ده سال، به خودی خود مشکل ساز نیست؛ مگر اینکه منجر به اختلاف زیاد درک و فهم و علم مربوط به مهارتهای زندگی نشود. دوم اینکه؛ اختلاف زیادی در علایق و سلایق نداشته باشید. سوم؛ مرد بتواند از نظر جنسی زن را ارضا کند. چهارم نیز خانواده دختر و پسر، طرف مقابل را بپذیرند.

در این موارد برای اینکه متوجّه شوید ایشان چه وضعیتی دارد و بهتر بتوانید ایشان را بشناسید سعی کنید از طریق جلسات خواستگاری و گفتگو و همچنین از طریق تحقیقات، شناخت لازم را از ایشان پیدا کنید.

نکته بعدی؛ اگر منظورتان از اختلاف فرهنگی، اختلاف در آداب و رسوم باشد، که در این زمینه، صحبت و تفاهم بین طرفین و خانواده‌ها و توافق در موارد اختلاف قبل از ازدواج می‌تواند از مشکلات بعدی جلوگیری کند

اینکه از جهت مالی ایشان مشکلی ندارد و توانایی تشکیل زندگی را دارد، می‌تواند یک نکته مثبتی برای ایشان باشد. امّا اینکه خانواده ایشان از جهت مالی با خانواده شما متفاوت هستند و به تعبیر شما ضعیف هستند، مشکلی از این جهت در امر ازدواج شما ایجاد نمی‌کند؛ مگر اینکه وضعیت مالی آنها برای شما مهم باشد و یا اینکه در آینده آقا پسر بخواهد به خانواده خود از جهت مالی کمک کند و از این جهت خانواده خودش دچار فشار مالی شود و شما هم آستانه تحمل مالی‌تان پایین باشد و توانایی تحمل کردن چنین وضعیتی را نداشته باشید، که در اینصورت توصیه به چنین ازدواجی نمی‌شود. در غیر اینصورت مشکلی ایجاد نمی‌شود.

در مورد اختلاف مذهبی (با توجه به اعتقادات و پایبندیهای درست شما) باید عرض کنم؛ اگر طرف مقابل شما مسائل دینی را ارزشی می‌داند، ولی از نظر عملی مشکل دارد که در این صورت با توافق طرفین و اطمینان از اثر نپذیرفتن از طرف مقابل می‌توانید ازدواج کنید.
امّا حالت بدبینانه قضیه این است که طرف مقابل دید و نگاه بدی نسبت به مذهب داشته باشد و قصد تغییر اعتقادات طرف مقابلش را نیز داشته باشد که در این صورت به چنین ازدواجی توصیه نمی‌شود.

بنابراین با توجّه به تمامی این مواردی که گفته شد، حداقل اجازه دهید ایشان فرصت آشنایی با شما را از طریق خواستگاری داشته باشند و بعد به صورت عاقلانه و منطقی در مورد ازدواجتان تصمیم گیری کنید.

  • دیدگاه‌ها

1 دیدگاه‌ها

  1. تصویر دخترک
    دخترکدسامبر 10, 2015 16:57 ب.ظ

    مادرم از پدرم سیزده سال کوچکتر هس، زندگی من که بچشونم زهر بوده چه برسه مادرم ،پدرم درحال حاضر نزدیک شصت سالشه این درحالیه که من یه داداش 7ساله دارم ، که چن دفعه دوستاش با دیدن پدرم بهش گفتن این بابابزرگته حتی این مساله رو خود پدرم دیده ،داداشم سعی میکنه با پدرم بیرون نره،غیر این مادرم همیشه میگه بهم هیچوقت با این اختلاف سنی که منوبابات داریم با کسی ازدواج نکن که مثه من بیچاره میشی بابات از یه سنی به بعد نای رابطه...رو نداشت مگه با اجبار و خواهش من ،از این گذشته من که دخترشونم یه دفعه نشدبتونم باپدرم دخترپدری یا مسافرتی جایی بریم همیشه خسته هس این نه بخاطر شغلش هس که خیلی وقته بازنشسته شده ،این بخاطر این بوده که توسن بالا ازدواج کرده،همیشه خسته هس همیشه غرغرو هس،بعضی از دوستامو دیدم که فرزنداول خانواده بوده ولی باباش 21سالش بوده ،بهشون حسودیم میشه

Top