حدیث

مقاله

ازدواج در سن 21 سالگی

اینجانب پسری21ساله هستم، ساكن شهر تهران دانشجوی ترم 6 عمران، وضعیت اقتصادی خانواده از طبقه خوب جامعه هستیم و خانواده ما هم مذهبی است. از لحاظ شغلی دانشجو هستم(بیکار!) ولی بعد از فارغ التحصیلی قضیه كار و شغلم در صنعت ساختمان سازی تضمین است.
خانه كوچكی پدرم قولش را به من داده كه در آینده ازدواج كردم، بعنوان كمك برایم خریداری كند. از لحاظ دینی و مذهبی آدم مقیدی هستم. متاسفانه از لحاظ تحصیلی بخاطر كم واحد پاس كردنم، این ترم حدودا 50 تا واحد پاس كردم. البته به واسطه كارت معافیت كفالتی كه دارم طول كشیدن درسم منجر به اخراجی‌ام نمی‌شود.
بنده احساس نیاز به ازدواج دارم و دوست دارم همسر آینده‌ام یك دختر خانم مومنه و متدین، با اخلاق اسلامی و با اصالت خانوادگی باشد و همچنین بخاطر خیلی گرم بودن مزاج و انرژی جنسی‌ام می‌خواهم جمال و زیبایی‌اش مطابق احادیث معصومین(علیهم‌السلام) باشد.
با توجّه به شرح حالی كه از خود به شما گفتم، چند تا سوال از محضر حضرت عالی دارم؛
1. آیا ازدواج برای من زود است؟
2. آیا ازدواج لطمه به درس و تحصیلم می‌زند؟
3. با توجّه به گرم بودن مزاجم، معیارهایی را که به شما گفتم كه دوست دارم همسر مومنه‌ای داشته باشم، از آنجایی كه رویم نمی‌شود به والدینم بگویم؛ دوست دارم همسر مومنه آینده‌ام، این شرایط جمال و زیبایی را داشته باشد، بنظر شما چگونه شرایط جسمی و جنسی همسر آینده‌ام را به آنان بگویم؟
4. شما چه همسرهایی را پیشنهاد می‌كنید كه مورد رضایت اهل بیت(علیه‌السلام) باشند؟
5. از آنجایی كه دوست دارم همسر آینده‌ام خیلی مذهبی باشد، بنظر شما از قشر دانشجو باشد بهتر است یا از قشر طلبه؟

پاسخ سوال:

1. با توجّه به شرایطی سنی شما، ازدواج برای شما زود نیست؛ زیرا ازدواج نیازمند دو صلاحیت است؛ یکی صلاحیت ذاتی که با بلوغ جنسی به دست می‌آید و دیگری صلاحیت مهارتی که می‌توان در دوران عقد به وسیله آموزش و راهنمایی خانواده‌ها و همچنین مراکز مشاوره به دست آورد.
نکته حائز اهمیت این است که اگر تمام علت و انگیزه ازدواج، تنها جنبه جنسی باشد و تناسبهای لازمه را با طرف مقابلتان در نظر نگیرید، اینگونه ازدواج بد خواهد بود، امّا اگر در کنار مساله جنسی، تناسبهای لازمه را هم در نظر بگیرید، به ازدواج شما خللی وارد نمی‌‍شود.

2. ازدواج کردن منافاتی با درس و تحصیل ندارد؛ زیرا ازدواج کردن یک نیازی است که هر فردی بسته به فراخور حال خود تصمیم به ازدواج می‌گیرد، از طرفی ازدواج با فرد مناسب، باعث احساس امنیت و آرامش روحی و روانی فرد می‌شود و همچنین موجب شادابی و سر زندگی ناشی از ارتباط عاشقانه با همسر نیز می‌شود که همگی اینها باعث می‌شود که انرژی درس خواندن فرد چند برابر شود.
ولی برای اینکه احیانا ازدواج مانعی برای تحصیلتان نشود می‌توانید اولا؛ ازدواج کنید و تا فارغ التحصیل شدن در عقد بمانید. دوم اینکه؛ می‌توانید با گرفتن واحد درسی کمتر، یا تحصیل نیمه وقت یا مجازی به وظایف دیگرتان برسید. سوم اینکه؛ در صورت امکان، ادامه تحصیل را به سالهای بعد که در زندگی جا افتادید موکول کنید.

3 در مورد انتقال دادن ملاکهای ازدواجتان به والدین، می‌توانید با فردی که با او راحت هستید و می‌تواند به خوبی نظرشما را به والدینتان انعکاس دهد، در میان بگذارید؛ مانند خواهر، برادر، خاله، عمه و یا اینکه خودتان رودرو به مادرتان بگویید البته لازم نیست که شما به طور مستقیم، از ملاکهایتان بگویید بلکه به طور غیر مستقیم بگویید؛ مثلا بگویید فردی را برای همسری می‌خواهم که مومنه باشد و اهل و نسب داشته باشد اما نه دختر مومنه‌ای که خشک مذهب باشد بلکه انعطاف پذیر باشد و پر انرژی.(همین مقدار بسنده کنید و نیازی به توضیح دادن بیشتر ندارد.)

البته ی بردن به این مسئله که آیا طرف مقابل ملاکهای ازدواج شما را دارد یا نه؟ به خود شما بستگی دارد یعنی با رفتن به خواستگاری و صحبت کردن چند جلسه با طرف مقابل و همراه با تحقیقات لازم، می‌توانید پی ببرید که ایشان شرایط و ملاکهای شما را دارند یا نه.

4. اینکه چه همسری مناسب شماست باید عرض کنم؛ همسری که با ملاکها و شرایط شما مناسب باشد می‌تواند همسری مناسب برای شما باشد. امّا طبق آموزه‌های دینی یکی از ملاکهای مهم ازدواج، داشتن اخلاق و دینداری است به طوریکه احادیث قابل توجه‌ای به داشتن این ملاک تاکید فراوان داشته‌اند.
قال رسول الله(صلّی‌الله‌علیه‌وآله): «إِذَا جَاءَكُمْ مَنْ تَرْضَوْنَ خُلُقَهُ وَ دِینَهُ فَزَوِّجُوهُ إِلَّا تَفْعَلُوهُ تَكُنْ فِتْنَةٌ فِی الْأَرْضِ وَ فَسادٌ كَبِیرٌ؛ هر گاه كسى كه اخلاق و دینش را مى‏‌پسندید براى خواستگارى نزد شما آمد پس دختر خود را بنكاح او در آورید كه اگر چنین نكنید موجب آشوب و فساد بزرگى در زمین گردد.»
«رَوَى یَعْقُوبُ بْنُ یَزِیدَ عَنِ الْحُسَیْنِ بْنِ بَشَّارٍ الْوَاسِطِیِّ قَالَ كَتَبْتُ إِلَى أَبِی الْحَسَنِ الرِّضَا(علیه‌السلام)أَنَّ لِی قَرَابَةً قَدْ خَطَبَ إِلَیَّ ابْنَتِی وَ فِی خُلُقِهِ سُوءٌ فَقَالَ لَا تُزَوِّجْهُ إِنْ كَانَ سَیِّئَ الْخُلُق؛ حسن بن بشّار واسطىّ گوید: به امام أبى الحسن الرضا(علیه‌السلام) طىّ نامه‌‏اى نوشتم كه یكى از بستگان من، دختر مرا خواستگارى كرده و كمى تند خو است، در پاسخ فرمود: اگر اخلاقش خوب نیست به وى زن مده.»

امّا برای آشنایی شما با ملاکهای اصلی ازدواج از جهت دینی، شما را به موارد ذیل توجّه می‌دهم؛
الف) تناسب و شایستگی فکری، اعتقادی، اخلاقی، رفتاری و خانوادگی(مراد از تناسب، آن است که طرفین از نظر علایق و سلایق فکری اخلاقی و رفتاری و همچنین از نظر خانوادگی شبیه هم باشند و مراد از شایستگی آن است که هرکدام از آنها طرف مقابل را در زمینه دارا بودن نقاط مثبت و نداشتن نقاط منفی فکری، اخلاقی و رفتاری طرف مقابل را شایسته بداند.)
ب) عفت و پاکدامنی
ج) پسند قلبی طرف مقابل (علاقه حداقلی)؛ مراد از پسند قلبی آن است که پس از بررسی وجود تناسب و شایستگی و پاکی در طرف مقابل او را برای ازدواج مناسب ببیند و قلبا تمایل به ازدواج با او پیدا کنید و این علاقه تدریجا با دیدن عملی تناسبها و شایستگی‌های طرف رو به تزاید می‌رود و به عشق پایدار مبدل می‌شود.
د) پسند ظاهر طرف مقابل

5. اینکه همسر آینده‌تان از قشر دانشجو باشد و یا از قشر طلبه، مهم نیست بلکه مهم این است بتوانید با همسرتان زندگی توام با صفا و صمیمیتی را تجربه کنید. آن موردی برای شما مناسب است که با ملاکهای شما برای ازدواج مطابقت داشته باشد و ممکن است که آن مورد اصلا نه از قشر دانشگاهی باشد و نه از قشر طلبه، بنابراین با توکل برخدا و اهل بیتش(ع) و با صاف کردن نیت خود، قدم اول را بردارید.

در آخر نیز امیدوارم زندگی توام با صفا و آرامشی را تجربه کنید.

  • دیدگاه‌ها

1 دیدگاه‌ها

  1. تصویر امیرحسین
    امیرحسین دسامبر 10, 2015 16:33 ب.ظ

    سلام پسری ۲۱ساله میخواهم با دختر خاله ام که ۱۳ساله است ازدواج کنم ایا میتوانم یا اختلاف سنی داریم نمیدانم چکار کنم

Top