مقاله

زندگی ساختنی است نه یافتنی

يك زوج جوان كه با هزار اميد و آرزو با هم ازدواج مي‌كنند و به خانه بخت مي‌روند مي‌توانند يك زندگي زيبا و پر از اميد و شادي را براي خود به ارمغان آورند اما اين شادي و خوشبختي مستلزم رعايت نكاتي است كه هر دو ملزم به رعايت آن هستند تا بتوانند يك زندگي سرشار از موفقيت و انسجام را در كنار يكديگر داشته باشند.
شايد خود ما در زندگي زناشويي خيلي از نكات را مي‌دانيم اما بر اثر غرور يا ناتواني در عمل، آنها را پشت گوش مي‌اندازيم ولي رعايت برخي نكات كوچك و با‌اهميت مي‌تواند ما را در رسيدن به استحكام خانواده ياري كند و همچنين باعث بهتر شدن كيفيت زندگي و بيشتر شدن عشق و علاقه بين طرفين شود. يكي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين مسائل در ازدواج موفق، داشتن رابطه‌اي مثبت و گرم در ميان زوجين است.
در ابتداي ازدواج زوجين اين امر را به خوبي و با شور و حرارت خاصي رعايت مي‌كنند اما بعد از مدتي كه از زندگي مشتركشان مي‌گذرد اين مسئله از جانب طرفين يا يك طرف رو به سردي مي‌گرايد كه اين خود آغازي مي‌شود براي ديگر مشكلات. بخش اعظمي از اختلافات و مشاجره‌ها به علت بها ندادن به اين موضوع به ظاهر بي‌اهميت به وجود مي‌آيد. اگر زن و شوهر كمي از خود شور و نشاط نشان دهند نه تنها اين مسئله روي جسم بلكه روي روح و روان آنها نيز اثر گذاشته و بازتاب مثبت آن را در زندگي روزمره مشاهده خواهند كرد.
مسئله و نكته ديگر قدرداني نكردن زوجين از يكديگر است. زندگي بدون قدرداني در نهايت كسالت‌بار و بي‌هيجان مي‌شود و هر دو طرف نسبت به هم بي‌تفاوت مي‌شوند. با يك دعوت ساده به يك رستوران جهت صرف شام و صحبت در مورد مسائل مختلف مي‌توان ارتباط عاطفي و زيبايي را بين يكديگر ايجاد كرد.
از جمله نكاتي كه باعث اختلاف و دلخوري بسياري از زوجين مي‌شود عدم صداقت در امور مالي خانواده است كه گاهي از سوي يكي از طرفين بروز مي‌كند و يكي از عوامل بي‌ثباتي در رابطه زوجين است. بياييم با خود قرار بگذاريم ماهي يك دفعه دور هم بنشينيم و راجع به مسائل و مشكلات مالي خانواده صحبت كنيم كه اين خود بهانه‌اي براي نزديكي اعضاي خانواده مي‌شود و خيلي از كدورت‌ها و بي‌انگيزگي‌هاي زندگي زناشويي را رفع مي‌كند.
احترام متقابل نيز عامل بسيار مهمي است كه نه‌تنها به رابطه زن و شوهر استحكام مي‌بخشد بلكه كلاس درس با‌ارزشي نيز براي فرزندانمان است و آنها نيز در آينده اين رفتار را در زندگي خود به كار مي‌برند. نكته ديگر كه بايد در رابطه زوجين و خانواده مد‌نظر قرار گيرد موضوع سرزنش و تند زباني است. آيا نمي‌شود با زباني ملايم، بدون طعنه زدن و به رخ كشيدن بنشينيم و رو در‌ رو در فضايي آرام مشكلات را با گفت‌وگو حل و فصل كنيم؟ آيا با تند زباني و بي‌حرمتي و به زبان آوردن كلمات نامناسب مشكلي حل خواهد شد؟
چه خوب است هراز گاهي به خود يادآوري كنيم كه تجربه كردن چيزهاي نو و غيرتكراري مي‌تواند رابطه‌هاي سرد و دور شده را گرم و نزديك كند. بهتر است گاهي از خود بپرسيم مگر آنهايي كه زندگي و ازدواج‌هاي مستحكمي دارند از ما چه چيزي بيشتر داشته‌اند؟ مطمئناً آنها هرگز عشق و همدلي را از ياد نبرده‌اند و اين امتياز و قوت قلبي براي آنان بوده است.
آنها احترام را فراموش نكرده‌اند، صداقت را كنار نگذاشته‌اند و دوست داشتن را بيش از پيش تمرين و تجربه كرده‌اند. بدون شك رمز ازدواج‌هاي مستحكم و پايدار بسيار ساده و دست‌يافتني است.
تحقير كردن هم از جمله مواردي است موجب بروز اختلافات بين زوجين مي‌شود. اما راه‌حل كجاست؟ راه‌حل مسئله در تغيير نوع نگرش ما نسبت به زندگي زناشويي و رابطه با شريك زندگي‌مان است. بهتر است به جاي عنوان كردن معايب همسر خود و كوچك كردن او به محاسن و ويژگي‌هاي مثبت همسرمان توجه كنيم.
يادمان باشد او كسي نيست جز همسر و رفيق راه پر فراز و نشيب زندگي مشتركمان. با هم بنشينيم و ناگفته‌هاي اين راه را با شيريني و عشق بيان كنيم. زن و شوهر بايد با هم هم‌صحبت شوند تا بسياري از كدورت‌هاي ميان آنها بر‌طرف شده و پيوند بينشان مستحكم‌تر شود. در گفت‌وگوها، هر دو طرف، هم زن و هم شوهر به هدف خود كه همانا برقراري ارتباط مثبت و مؤثر است نزديك شده و اين خود باعث استحكام بيشتر زندگي زناشويي مي‌شود.
بد نيست هراز گاهي عشق ميان همديگر را با محبت‌كردن به هم و گفتن جملات محبت‌آميز يادآوري كنيم؛ حتي با ارسال يك پيامك محبت‌آميز روزانه و خريدن يك شاخه گل.
منبع : روزنامه جوان

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top