حدیث

مقاله

ما زوج مناسبی می شویم؟

بنده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مکانیک دانشگاه علامه طباطبایی هستم و 22 سالمه. حدود یک ماهه که با دختری در تلگرام آشنا شده ام که 20 سالشه و دانشجوی مهندسی برق دانشگاه آزاد اصفهان هستند، بعد از شماره دادن به او و صحبت کردن با او متوجه اخلاقهای خیلی خوبی در او شده ام. او رابطه ی خودش مرا به مادرش گفته و اغلب پیش مادرش با من با تلفن صحبت میکند.دختر خیلی مهربانی است و هر چه را میگویم اکثرا چشم میگوید. پدرش مدرکش دیپلم است و مغازه قصابی دارد، مادرش سوادش ابتدایی است و خانه دار و خانه ای در جنوب تهران دارند. من پدرم دکتر است و مادرم پنجم ابتدایی و خانه دار و خانه ی ما در یافت آباد است، این طور که متوجه شدم وضع اقتصادی ما بالاتر است:
1. آیا این اختلاف اقتصادی مهم است؟
2. آیا اینکه مدرک دختره لیسانسه و من دارم برای کنکور دکتری خودمو آماده میکنم، این اختلاف مشکلی بوجود میاورد؟
3. آیا میتوان به او اعتماد کرد که میگوید به من وابسته شده است؟(من هم انگاری وابستش شدم)
4.آیا آشنایی از طریق اینترنت مشکلی دارد؟اگر کاملا در مورد او و خانوادش تحقیق کنیم و آنها را بشناسیم ؟لطفا جواب سوالات من را با دقت بدهید، چون میخوام با پاسخ شما تصمیم بگیرم که به رابطه ادامه بدم یا نه.
با تشکر از زحماتتون
سلام
قبل از هر چیز باید توجه شما را به این موضوع جلب کنم که رابطه داشتن با هر منظوری علاوه بر اینکه شرعا حرام است ،دارای آسیب های فراوانی هم هست از جمله همانطور که خودتان هم گفتید وابسته شدن که این وابستگی مانع شناخت کامل طرف و دیدن عیوب او می شود و اگر بدلایلی مانند مخالفت خانواده ها یا نداشتن تناسبهای لازم این ارتباط منجر به ازدواج هم نشود،فراموش کردنش بسیار عذاب آور خواهد بود پس کار عاقلانه این است که شما رابطه خود را قطع کنید تا بتوانی با چشم باز و عقلانیت بیشتر مقدمات خواستگاری و ازدوجتان را فراهم کنید.
در مورد سوالهایتان:
بطور کلی در ازدواج ملاک و معیارها به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شود،ملاکهای اصلی که قابل چشم پوشی نیستند همان داشتن تناسبهای فکری اخلاقی رفتار اعتقادی است ولی ملاکهای فرعی مانند،قیافه تحصیلات وضعیت مالی و...قابل چشم پوشی کردن هستند،پس اختلاف اقتصادی به شرطی که خانواده شما با چشم حقارت به خانواده آنها نگاه نکند و همچنین خود شما نیز انتظارات زیادی نداشته باشید که باعث سرافکندی خانواده ایشان بشود،مشکل خاصی ایجاد نمی کند،در مورد مدرک هم طبیعی است که مدرک مرد بالاتر از مدرک زن باشد و در ضمن تحصیلات ایشان متناسب با سن شان است .
در مورد اعتماد کردن اگر منظورتان اعتماد به علاقه اوست این کار اصلا لازم نیست و فهمیدن این موضوع به هیچ دردی نمی خورد چون اگر شما تناسبها را لحاظ کنید و عاقلانه تصمیم بگیرید علاقه در زندگی به وجود خواهد آمد که روز به روز بیشتر و پایدارتر خواهد شد ولی در مورد اعتماد به ایشان عرض کنم که ،بله صرفا بایک علاقه و وابستگی ایجاد شده، نمی شود به طرف اعتماد کرد شما باید تحقیق کامل انجام دهی و شناخت لازم از او را بدست آوری.
اما در مورد نحوه آشنایی،مهم نیست که از چه طریقی آشنا شده اید چون اینترنت هم اگر وسیله ای برای معرفی ابتدایی اشخاص بهم دیگر باشد اشکالی ندارد ولی نباید این آشنایی به رابطه و گناه و ...کشیده شود و مواظب باشید که در دام افراد سود جو نیفتید.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top