مقاله

آیا لباس بدن نما پوشیدن در جلسه خواستگاری اشکال دارد؟

نداشتن خواستگار یک بحث است، و نگه داشتن خواستگار بحثی دیگر، گاهی اوقات بعضی خانم‌ها خواستگار زیاد دارند اما هیچ کدام به نتیجه نمی‌رسد و با وجود خواستگاران متعدد مجرد می‌مانند. این اشخاص باید علت قضیه را پیدا کنند چون هیچ پدیده‌ای بدون علت نمی‌باشد و تا زمانی که علت واقعی پیدا نشود وضعیت بهتر نخواهد شد. یکی از کاربران ما از جمله این افراد است که خواستگار دارد اما هیچ کدام نتیجه بخش نبوده است. سوال وی و پاسخ کارشناسی بدین شرح است.
سوال
دختری ۲۵ ساله و لیسانس عمران هستم، مدتی‌ست در یک شرکت مشغول به‌کار می‌باشم. یکی از دوستانم پسری را برای ازدواج معرفی کرد که به اصرار دوستم قراری در پارک گذاشتیم (البته من همراه مادرم رفتم) که بعداز یک جلسه صحبت هیچ جوابی به من نداد! و بعد از آن موضوع چندین نفر دیگه برای خواستگاری به خانه‌مان امدند که خانواده‌شان موافقت نمودند اما پسرها موافقت نکردند. و بعد از رفتن از خانه‌مان هیچ جوابی ندادند. نمی‌دانم شاید پسرهایی که برای خواستگاری آمده بودند دوست داشتن آرایش کنم و موهایم بیرون باشد. اما من اصلا دوست ندارم در مقابل نامحرم آرایش داشته باشم و مو بیرون بگذارم، لیکن با دیدن این چند مورد واقعا به این نتیجه رسیدم که هرچقدر از دین و خدا دور تر باشم ،خدا بیشتر دستم را می‌گیرد.دخترهای فامیل با کلی آرایش و مو بیرون گذاشتن و مانتوهای ناجور پوشیدن به موقع ازدواج کردن و چه زندگی‌هایی دارند اما من‌نه؟
پاسخ
بخشی از سوال شما اعتقادی است که من خیلی وارد نمی‌شوم اما تا همین حد خدمت‌تان عرض کنم که یأس و ناامیدی از فریب‌های شیطان می‌باشد و بعضا شکست‌هایی را که ما خودمان علتش بودیم را نعوذباالله به خداوند نسبت می‌دهیم، تا گناهی دیگر برگناهان خود بیافزاییم. قال الامام الصادق - علیه السلام -:«ارجِ اللهَ رَجَاءً لا یُجرِئُکَ عَلَی مَعَاصِیهِ، وَ خَفِ اللهَ خَوفاً لا یؤیِسُکَ مِن رَحمَتِهِ.»«امام صادق - علیه السلام - فرمود: طوری به خدا امید داشته باش که امیدت تو را بر ارتکاب گناهان جرأت نبخشد و به گونه ای از خدا بترس که ترست تو را ناامید از رحمت الهی نکند»
اما در مورد پوشش‌تان عرض کنم اکثر خواستگارها از پوشش نامناسب خوششان نمی‌آید اما اینکه دختر خیلی هم پوشیده باشد در جلسه خواستگاری خوب نیست و اینکه اصلا خودش را نشان ندهد کار درستی نیست. امام صادق-عليه السلام- مي‌فرمايد: «باکي نيست مردي که قصد ازدواج با زني را دارد از پشت سر و جلو او را ببيند»[۲] همچنين مردي از امام پرسيد: «اينظر الرجل الي المرئه يريد تزويجها فينظر الي شعرها و محاسنها؟» آيا مردي که قصد ازدواج دارد حق دارد به مو و زيبايي‌هاي زن مورد نظرش نگاه کند؟ فرمود:«لا بأس بذلک اذا لم يکن متلذذاً؛» اشکال ندارد مشروط بر اين که مقصودش التذاذ نباشد. [۳] ذکر اين نکته خالي از فايده نيست که نظر فقهاء و مجتهدين در اين باره متفاوت است و بايد هر کس براي يافتن پاسخ اين سوال به نظر مرجع تقليد خود مراجعه نمايد. جهت پرهيز از اطاله کلام به ذکر نظر امام اکتفا مي‌کنيم: نگاه به نامحرم به هنگام خواستگاري با توجه به شرايط ذيل بي اشکال است.
۱.به قصد تلذذ نباشد. هر چند به سبب نگاه قهراً تلذذ حاصل شود.
۲.اطلاع و آگاهي شخص را نسبت به آن زن زياد نمايد. مانعي هم براي ازدواج نباشد مثل اينکه زن در عده باشد و ...
۳.توافق بر تزويج صورت گرفته باشد.
۴-بخصوص قصد ازدواج با اين زن را داشته باشد.[۴]
بدون شک نگاه به نامحرم به هنگام خواستگاري اگر با توجه به شرايط مذکور انجام گيرد قطعاً در جهت تحکيم بنياد خانواده و پيشگيري از اختلافات زناشويي نقش بسيار مهم و موثري را خواهد داشت. لذا شما می‌توانید در جلسات خواستگاری لباس‌های شیک و زیبایی بپوشید و همچنین با گشاده‌رویی و وقار زنانه در جلسه حاضر شوید البته جذب خواستگار و جلب رضایتش فقط به لباس خوب نیست بلکه نوع بر خورد خانواده، شیوه پذیرایی، ادب و احترام، فرهنگ خانواده و... نیز مهم می‌باشند که بایستی به این مسائل توجه شود. بنا بر این شما دنبال این نباشید که آرایش کنید تا مورد پسند واقع شوید بلکه با بررسی منطقی مشکل و گره کار را پیدا کنید تا خواستگاری‌ها نتیجه بدهد برای این امر می‌توانید از مشاوری با تجربه و متدین هم حضورا کمک بگیرید.
موفق باشید
پی‌نوشت‌ها
۱-بحار الأنوار، ج ۷۰، ص ۳۸۴
۲-کافي، ج ۵، ص ۳۶۵
۳-وسايل الشيعه، ج ۳، ص ۱۱
۴-تحريرالوسيله امام خميني(ره)، ج ۲، ص ۲۴۵
نشر اول: ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top