حدیث

مقاله

خطاهای همسر گزینی

دختر و پسر باید سعی کنند در گزینش همسر مرتکب خطا نشوند، خطاهایی است که چنانچه دختران یا پسران خواسته یا ناخواسته مرتکب شوند پیامد آن تشکیل خانواده ای توام با ناراحتی و اختلاف خواهد بود و چه بسا به طلاق منتهی شود. خطاهای همسر گزینی بسیار متنوع و مختلف است که اهم آنها را اجمالا بیان و بررسی می کنیم.
* خطای هاله ای یا صفت مرکزی
در صورتی که، دختر یا پسر تحت تاثیر یک عامل یا صفت مبادرت به ازدواج کند و سایر عوامل را نادیده بگیرد، مرتکب خطای صفت مرکزی یا هاله ای شده است، این خطا مترادف با اصل یک سونگری است،که انتخاب همسر بدون در نظر گرفتن جمیع جهات و تحت تاثیر یک صفت یا عامل برجسته انجام می شود.
صفات مرکزی صفاتی هستند که برداشت کلی از مخاطب را قویا شکل می دهند و صفات دیگر را تحت تاثیر قرار داده و مغفول واقع می شوند[1].مثلا تحصیلات عالیه،مدیریت برجسته مالی و سیاسی، زیبایی و...باعث می شوند که صفات دیگر مثل مقوله های دینی و اخلاقی و اجتماعی مغفول بمانند.
حضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ فرمود:«اگر مردی با زنی برای جمال یا مالش ازدواج کند به همین امر واگذار می‌شود ولی اگر برای دین‌دار بودن با او ازدواج کند خدا مال و جمال را نیز نصیبش می‌گرداند»[2].
رحمة للعالمین رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود:«هر کس با زنی فقط برای جمالش زندگی کند به مطلوب خود نخواهد رسید و هر کس فقط برای مال ازدواج کند خدا او را به همین امر واگذار می‌نماید. پس شما به خواستگاری زنی بروید که دین‌دار باشد»[3].
جمال و زیبایی و جذبه را در ازدواج نمی‌توان نادیده گرفت اما نباید به عنوان اولین هدف منظور کرد، بطوری که ایمان و عقل و اخلاق و عفت و نجابت را تحت‌الشعاع قرار دهد، بلکه هنگام انتخاب همسر باید ابتدا دنبال ایمان و دین‎داری و اخلاق و عقل رفت، بعد از احراز اینها، زیبایی و جمال نیز کمال محسوب می‌شود و چه بهتر که واجد این کمال باشد، ولی اگر امر دایر شد بین انتخاب همسری که زیبا باشد ولی فاقد دین‌داری یا اخلاق نیک یا عقل، و بین همسری که واجد اینها ولی فاقد زیبایی باشد، ترجیح با آنهاست و نباید زیبایی صرف را میزان انتخاب قرار داد[4].
* خطای عدم نظارت خانواده های اصلی
یکی از خطاهای مهم در همسر گزینی خطای عدم نظارت خانواده های اصلی در فرایند ازدواج است که لحاظ نکردن و مطلع نبودن خانواده ها همیشه باعث شکست در ازدواج می شود. قبل از اینکه طرفین ارتباطشان را ادامه دهند و دلبستگی شدید تر شود، حتما خانواده ها را در جریان قرار دهند. در ابتدا باید خانواده محترم طرفین بررسی اجمالی کنند و اگر طرفین و خانواده هایشان، معیارهای اصلی را دارا بودند، اقدامات بعدی انجام شود:مثلا ظاهر و سن و ملاکهای ابتدایی دختر و پسر توسط مادر و خواهر بررسی شود، سپس قدمهای بعدی برداشته شود. تجربه ثابت کرده در هر ازدواجی که خانواده اصلی هر دو یا یکی از دختر یا پسر، موافق ازدواج نبودند ،اکثریت ازدواج های این چنینی،فرجام خوبی نداشته اند.
در همسر گزینی باید تاثیر خانواده اصلی مورد توجه قرار گیرد و بدون هماهنگی خانواده اصلی کارها درست پیش نخواهد رفت و قطعا به سر انجام خوبی نخواهد رسید[5].
* خطای نرمش و تساهل
خطای نرمش و تساهل زمانی مطرح است که دختر یا پسر با وجود آن که همسر مورد نظرش مناسب او نیست مع ذلک، تسلیم القائات و فشار از سوی والدین، اقوام، دوستان، طرف مقابل و یا جامعه می شود. مثلا داماد تحت فشار قرار می گیرد که به خاطر ثروت یا ارث و امثالهم با دختر عمو یا خاله و ...ازدواج کند.
* خطای ایده آلی و آرمانی
دخترانی که افکار آرمانی دارند و با در نظر گرفتن استانداردهای غیر واقعی خواستگاران را رد می کنند و یا پسران در پی دختران با معیارهای ویژه هستند که با آن معیارها پیدا نمی کنند، در نتیجه سن بالا میرود و دیگر خواستگار یا فرد مورد نظر را نمی یابند.
* خطای تعجیل یا شتابزدگی،خطای است که دختر یا پسر بدون مطالعه و با یک بررسی اجمالی، شتابزده نسبت به انتخاب همسر اقدام می کند.
امیرالمومنین - علیه السلام -می فرمایند: تَكَلَّمُوا تُعْرَفُوا، فَإِنَّ الْمَرْءَ مَخْبُوءٌ تَحْتَ لِسَانِهِ[6].
صحبت کنید تا شناخته شوید،انسان در پشت زبانش مخفی است.تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد.
* خطای خرافی که طرفین تحت تاثیر عقاید خرافی رایج در جامعه و یا توهمات خود ساخته مبادرت به ازدواج می کنند.مثل عقد دختر عمو و پسر عمو در آسمانها بسته شده است.اعتقاد به شانس و اقبال،اعتقاد به استخارهِ بدون تعقل و بدون تحقیق و بدون استشاره.
* خطای عاشقانه
حالتی که دختر یا پسر تحت تاثیر عشق کذایی مبادرت به انتخاب همسر نمایند و عاشق، معشوق را بهترین می بیند و به جهات منفی و عوامل مخل آرامش و صفا و صمیمیت طرف مقابل اعتنایی نمی کند.
در زندگی زناشویی دو اصل مهم وجود دارد، یکی شناخت قبل از ازدواج و دیگری توجه به کلیه عواملی که در ازدواج موثرند. اولین شرط ازدواج موفق، رضایت زن و مرد است. اگر تمام عوامل و معیارها هماهنگ باشد و یک طرف راضی نباشد ولو ازدواج با اصرار انجام گیرد، زندگی شاد و توام با گرمی و صمیمیت نخواهد بود.عشق یک طرفه جاده بن بستی است که راه به مقصود ندارد.
ازدواجی که بر اساس این خطا انجام شود پس از مدتی که عشق فروکش کند عوامل تاثیر گذار ناهمنگ و منفی خود را نشان می دهند که منتهی به ناسازگاری و نهایتا طلاق می گردد.
* خطای خود فریبی
زمانی مطرح است که دختر یا پسر عوامل ناهماهنگ تاثیر گذار را با توجیهات غیر عملی نادیده می گیرند. مثل امید دادنهای خیالی که همسرم در آینده درس می خواند و فلان شغل را انتخاب می کند و...این گونه امید دادنها از خطاهای بسیار رایج است. زن و شوهری که با هم هماهنگ و هم کفو نیستند به امید این که در آینده سازگار خواهند شد بچه دار می شوند، و در حالت بساز و بسوز زندگی پر از تنش و اختلاف را ادامه می دهند.
* خطای پذیرش شرایط غیر متعارف
تحمیل شرایط ناخوشایند و غیر عادی مثل حق مسکن،حق طلاق،مهریه های سنگین ، مراسم و خریدهای پر هزینه و خانمان سوز و...نشانگر سلطه جویی است که به هیچ وجه پذیرش آنها قابل توجیه نیست و پذیرش این شرایط ممکن است به علت جاذبه های جنسی و غلبه احساسات بر عقل و منطق از طرف پسر باشد که پس از فروکش کردن آن، پیامدهای ناگوار، اختلاف و ناسازگاری آغاز می شود.
*** خطای انحراف از هدف مقدس ازدواج
خداوند متعال هدف ازدواج را آرامش،انس، رحمت و مودت بین زن و مرد قرار داده است.
ومن ایاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها وجعل بینکم مودة ورحمة ان فی ذلک لایات لقوم یتفکرون. [روم/21].
و از آیات او این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید تا بواسطه آنها آرامش بیابید و میان شما دوستی ومحبت قرار داد، همانا در این امر نشانه هایی برای گروهی که تفکر کنند وجود دارد.
افرادی که گزینش همسر را بدون توجه به هدف ازدواج و به منظور دیگری انجام می دهند، ممکن است به هدفهای مورد نظرخود برسند ولی به هیچ وجه به یک زندگی گرم و صمیمی و توام با رافت و مهربانی و آرامش نخواهند رسید.
ازدواج برای صلح و سازش،به خاطر ثروت و ارث،به خاطر عناوین علمی ، مدیریتی و سیاسی، جاه و جمال و زیبایی، هنر و ورزش، شهرت و پیشرفت، ترحم و دلسوزی، ادای دین و کفاره گناهان و...منجر به ناسازگاری و اختلاف و محرومیت از فضای گرم و صمیمی و شادابی خانوادگی و در نهایت طلاق است.
معمولا در همسر گزینی احتمال خطا وجود دارد، باید سعی شود که انجام ازدواج و همسر گزینی از خطا مصون بماند تا شاهد اختلافات و ناسازگاریها و طلاقهای فراوان و افسار گسیخته نباشیم که متاسفانه بسیاری از ناسازگاری ها و بهانه جویی ها از همین موارد خطاها و اختلافات به ظاهر جزئی شروع می شود و اکثرا به طلاق منتهی می شود.
____________________
منابع:
[1].بارون،رابرت و همکاران، روان شناسی اجتماعی،ترجمه یوسف کریمی،تهران،نشر روان.
[2].وسائل الشیعه ج14،ص30.
[3].همان،ص 31.
[4].امینى، ابراهیم، جوان و همسر گزینى، بوستان کتاب (انتشارات دفتر تبلیغات اسلامى حوزه علمیه قم) - قم، چاپ: ششم، 1391.
[5].حسینی بیرجندی،سید مهدی، فنون همسر گزینی،تهران، نشر ساوالان.
[6]. سید رضی،نهج البلاغه،ترجمه فیض الاسلام،حکمت384.
منبع:جنبش نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top