حدیث

مقاله

چطور با دخالتهای مادر شوهرم کنار بیایم؟

با سلام، بنده خانمی هستم که متاسفانه مادر شوهر بنده، بسیار در زندگی ما دخالت می‌کند. بطوریکه با دخالت‌هایش باعث تنش میان من و همسرم شده است. لطفا راهنمایی کنید که چگونه در برابر دخالت‌های او رفتار کنم، تا کمترین آسیب متوجه زندگی مشترکمان شود؟
پاسخ سوال:
با سلام، ابتدا از اینکه ما را به عنوان راهنمای خود انتخاب کرده‌اید، تشکر می‌کنم.
آنچه که مسلم است، پدر و مادر بیش از راهنمایی‌های لازم و خیرخواهانه، وظیفه دیگری در برابر زندگی فرزند بالغ و رشیدشان ندارند و نباید موجبات تیره شدن روابط زوجین را فراهم كنند.
از طرفی ما نیز به شما حق می‌دهیم كه نگران استقلال در زندگی زناشویی خود باشید، لذا راهكارهایی كه در ادامه بدان اشاره خواهیم کرد، به هیچ وجه منافاتی با حق طبیعی و مسلّم شما ندارد، مهم این است كه مقداری صبر و حوصله به خرج دهید تا در گذر زمان، مسأله حل شود.
امّا راهکارها:
1. هیچ‌گاه نباید شوهر خود را در برابر رفتار بعضا نادرست مادرش مقصّر بدانید؛ زیرا تغییر رفتار انسان‌ها به راحتی امكان پذیر نیست و از طرفی در شكل گیری شخصیت هر كسی، عوامل مختلفی نقش دارد كه باید برای تغییر رفتار هر انسان، آن عوامل را تغییر داد و یا كنترل كرد.
همانطور كه خودتان هم تجربه کرده‌اید، این امر، كار راحتی نیست؛ لذا برخلاف برخی از همسران جوان كه شوهر خود را مسئول رفتارهای اطرافیان قلمداد می‌کنند، منطقی بوده و روی این مسأله فکر کنید كه همسر شما چقدر توانایی و اختیار دارد كه رفتار اطرافیانش از جمله مادرش را تغییر دهد؟
لذا به جای اینکه ذهن خود را درگیر دخالت‌های مادرشوهرتان کنید، تلاش خود را معطوف این مسأله کنید که چگونه می‌توانید رابطه خود با همسرتان را بهتر کنید، به طوریکه هر دو از زندگی زناشویی لذت ببرید و تنشی در زندگی زناشویی شما بوجود نیاید.
2. اطرافیان همسرتان، از جمله مادرشان را آنگونه که هستند بپذیرید و در حد وسع و با در نظر گرفتن نکات اخلاقی و دینی به آن‌ها احترام کامل بگذارید و از خطاها و اشتباهات آن‌ها چشم پوشی كنید. آیا آرامش در زندگی و عشق و علاقه به همسر نمی‌ارزد كه كمی صبوری كرده و رفتار نامناسب مادرشوهر را تحمل كنید؟

3. اگر می‌بینید مادر شوهرتان زیادی به شما توجه می‌کند، این به معنای بدجنسی او نیست و چه بسا مربوط به کنجکاوی‌های زنانه و یا به خاطر دل نگرانی‌های مادرانه است. لذا زیادی نگران این موضوع نباشید؛ زیرا چنین مسأله‌ای مقطعی است و با گذر زمان حل خواهد شد؛ زیرا گاهی همه این كارها به خاطر دلتنگی است و یك رفت و آمد ساده می‌تواند این دلتنگی‌ها را كاهش دهد.
4. به این نکته توجّه داشته باشید که وجود مادرشوهرتان در زندگی می‌تواند یک فرصت مناسبی برای بهبود روابط میان شما و همسرتان شود.(مطمئنا هر چقدر رابطه شما با مادرشوهرتان توأم با احترام باشد و همچون مادر خود به ایشان احترام بگذارید، می‌تواند زمینه ساز یک رابطه محترمانه و رضایت بخش میان شما و همسرتان شود.) پس با دوری از هر گونه تنش با خانواده شوهرتان، سعی کنید رابطه احترام آمیز خود را با آن‌ها حفظ کرده و چه بسا گسترش دهید. البته باید به اندازه‌ای باشد که مورد سوءاستفاده نیز قرار نگیرید.
5. مطمئنا دخالت اطرافیان به ویژه مادرشوهر در زندگی، گاه جنبه تخریبی و گاه جنبه دلسوزی دارد. اصل كلّی این است كه اگر دخالت‌ها جنبه تخریبی دارد، لازم است به صورت شایسته‌ای از آن‌ها جلوگیری کرد، امّا اگر دخالت والدین از روی دلسوزی باشد و جنبه مثبتی هم داشته باشد، در این صورت سؤال این است كه چرا باید خود را از افكار، نظریات و تجارب دیگران محروم كنیم؟ عقل سلیم حكم می‌كند كه از فكر و تجارب دیگران كه در اختیار ما قرار گرفته، به نحو شایسته برای ارتقای سطح تجارب خود در زندگی استفاده كنیم.
6. همواره از منظر شرع و دین، احترام به والدین (چه والدین زن و چه والدین شوهر) واجب و ضروری است و هیچ فرزندی حق ندارد به والدینش بی احترامی كند؛ «وَلاَ تَقُل لَهُمَا أُفٍ»، بلكه باید دائما احترام آن‌ها را در نظر داشت ولو اینكه گاهی اوقات ممكن است اشتباهی هم از آن‌ها سر بزند.
7. معمولا پدر و مادر، دلسوز فرزندان خود هستند و بسیار كم پیدا می‌شود كه پدر و مادری قصد بدی نسبت به زندگی فرزندان خود داشته باشند؛ البته ممكن است گاهی اوقات اشتباهی هم مرتكب شوند، امّا بعید است كه بخواهند از روی عمد و با قصد تخریب یا ضرر زدن به زندگی فرزندان خود به این كار اقدام نمایند. عمدتاً بدین گونه است كه والدین در صورتی كه احساس كنند مشكلی زندگی فرزندان آن‌ها را تهدید می‌كند، آن‌ها نیز نگران می‌شوند.
8. همواره خود و همسرتان سعی كنید در مقابل مسائلی كه در زندگی برایتان به وجود می‌آید جبهه مشتركی داشته باشید، تا در مواقع لزوم كه بر اثر دخالت والدین یا اطرافیان، مسائلی در زندگی شما به وجود آمد، از یكدیگر حمایت كرده، توانایی روحی خود و همسرتان را برای تحمّل مشكلات زندگی بالا برده و با دلگرمی بیشتری به زندگی ادامه دهید.
9. در صورت بروز هر نوع ناراحتی كه ممكن است برای هر یك از زن و شوهر، بر اثر دخالت والدین هر یك از آن‌ها به وجود آید، شایسته است با همدیگر همدردی نموده و خود را از جهت روحی و روانی سبك نمایید.
10. تا جایی که امکان دارد، در نزدیکی محل زندگی خویشاوندان درجه یك خود كه در زندگی‌تان دخالت می‌كنند، زندگی نكنید.
11. یکی از بهترین راهکارها در چنین مواردی، این است که همسران با همدیگر گفتگو کنند و مسائل زندگی خود را مورد بررسی قرار دهند و موشکافانه بنگرند كه در كجای زندگی خود، روزنه‌ای باز بوده یا اینكه در كجای روابط زن و شوهری خود مشكلی دارند كه دیگران می‌خواهند وارد زندگی خصوصی آن‌ها شده و دخالت نمایند. به عبارت دیگر، زن و شوهر باید آن قدر با هم صمیمی باشند و آن قدر به همدیگر اعتماد داشته باشند كه حاضر نشوند سفره دلشان را نزد هر كسی باز كنند. بیشتر دخالت‌های اطرافیان به دلیل ضعف ارتباط زن و شوهر و یا بخاطر این است كه زوجین حرف خودشان را نسنجیده پیش دیگران(والدین یا ...) بازگو كرده و در واقع خودشان بدان‌ها چراغ سبز نشان داده‌اند كه دیگران به خود اجازه داده‌اند وارد زندگی آن‌ها شده و دخالت كنند.
اینکه در برخی موارد اطرافیان به خود اجازه می‌دهند که در امور خانوادگی شما دخالت کنند، به این دلیل است که شما تابلوی «ورود ممنوع» به حریم خصوصی خود را برای آن‌ها نصب نکرده‌اید.
هنگامیکه مشکلاتتان را با یک روان شناس یا مشاور در میان می گذارید، در واقع از او راهکارهای مداخله‌ای میخواهید. وقتی با یک متخصص روانشناس به گفت وگو می‌نشینید، از آخرین یافته‌های علمی و تخصصی بهره‌مند می‌شوید، ولی هنگامی که مشکلات خود را با خانواده‌های اصلی مطرح می‌کنید، راه را برای دخالت در حریم خصوصی خود باز می‌کنید.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top