حدیث

مقاله

ضعف مالی پسر مرددم کرده

من 22 سالمه و خواستگارای زیادی داشتم ک هر کدام بنا به دلیلی مقبول واقع نشد حدود (5ماه) با یکی از همکلاسی هایم(دانشجومقطع لیسانس) رابطه دوستی داشتم و اکنون ایشون از من خواستگاری کرده ایشون هم از لحاظ ایمان و اخلاق خوب و در سطح خانوادگی خودم هستن ولی متاسفانه تنها مشکلی که هستش این که سطح خانوادگی ایشون و سطح مالی ایشون و خانوادشون نسبت به خانواده ما خیلی پایین تر و ضعیف تر هستش و این موضوع منو مردد کرده.
قابل ذکر که ایشون از لحاظ فرهنگی اخلاقی اجتماعی در سطح معقولی هستن و رابطه ای که ما با هم داشتیم فقط در حد آشنایی با خصوصیت اخلاقی هم نه چیزی بیشتر ... حالا واقعن نمی دونم باید چیکار کنم آیا این پسرو به خانوادهم معرفی کنم؟ یا صبر کنم ک موقعیت مالی و کاریش خوب بشه و بعدن معرفی کنم؟(ایشون در کنار تحصیل مشغول ب کار نیز هستن اما کارشون برای تشکیل زندگی تضمینی نیست) اصن با توجه به حسن اخلاقی و علاقه آیا این موضوع مهمی هست که بخوام جدیش بگیرم؟ واقعن نمیدونم باید چیکار کرد؟ اصلا چجوری می تونم مطمئن شم ک ایشون از پس خرج و مخارج زندگی برمیاد؟ درضمن من از ازدواج های که با دوستی شروع میشه می ترسم آیا میشه گف این ازدواج از پایه غلط باشه؟! ممنون میشم اگه جواب تک تک سوالامو بدید تو رو خدا زود جواب منو بدید

*****************
جواب:
سلام
دوستی قبل ازدواج هم از نظر شرعی حرامه و هم آسیب های زیادی داره اما هر ازدواجی که غلط شروع بشه لزوماً با شکست مواجه نمی شه چون علت این که می گن غلطه، گذشته از حرمتش، اینه که عشق و علاقه انسان رو کر و کور می کنه و نمی ذاره عیوب طرف رو ببینه لذا جلوی شناخت رو می گیره و باعث می شه از روی عشق و بدون در نظر گرفتن تناسب ها ازدواج کنن که بعد این که هیجان عشق فروکش کرد تازه تفاوت ها رو می شه و منجر به شکست می شه اما اگه عشقی شکل نگرفته باشه و عاقلانه تصمیم گرفته باشن و شناخت کامل باشه و واقعا بدونن که به درد هم می خورن دلیلی برای خراب شدن زندگی وجود نداره جز تأثیرات وضعی و طبیعی گناه که نیاز به توبه داره.
مشکل اختلاف زیاد سطح مالی بستگی به خود شما داره؛ اگه می تونی یه زندگی در سطح پایین تر رو تحمل کنی مشکلی پیش نمیاد اما اگه منتظری که وضع مالی او خوب بشه، ممکنه وضعش خوب نشه و شما اگه اهل تحمل نباشی با مشکل مواجه بشی. این که ایشون در کنار تحصیل کار می کنه نشونه اینه که جَنَم کاری داره اما ممکنه نتونه توقعات شما رو برآورده کنه پس شما باید به توقعات و میزان تحمل خودت نگاه کنی.
این که خود ایشون از لحاظ ایمانی، اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی در حد معقول و در سطح شما و خونوادتون هستن خیلی خوب و مهمه و در روایات توصیه شده اگه فردی به خواستگاری اومد که شما از دین و خلقش راضی بودید دختر خود را به عقد او درآورید ؛ اختلاف سطح خونواده ایشون با شما اگه برای شما و خونوادتون قابل پذیرش باشه و بتونید اونها رو همینطوری که هستن قبول کنید، اشکالی نداره.
باید این آقا فرایند خواستگاری رو از طریق خونواده پیگیری کنه تا اولاً خونوادها هم رو ببینن و مشخص بشه که می تونن با هم کنار بیان یا نه، ثانیاً خونوادها به شما کمک کنن تا بهتر هم رو بشناسید و به دلیل دوستی قبلی، از روی احساس و دلبستگی تصمیم نگیرید، ثالثاً زودتر تکلیفتون روشن و خیالتون راحت بشه و رابعاً نقش و جایگاه شما و خانوادها حفظ بشه.

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top