حدیث

مقاله

من معضل جامعه هستم!

بنده مطلقه و فريب خورده صيغه شدم، معضل جامعه فعلي حال الان براي ازدواج اطمينان نميكنم زيرا همه پيشنهاد صيغه ميدند و پسرهاي مجرد هستند و بنده از خدا ميترسم و نميدونم اين موذل كي در جامعه برطرف ميشه و تنهاييي براي هيچ مجردي خوب نيست
پاسخ کارشناسی
قبل از پاسخ باید عرض کنم که همه انسانها در جای خود ارزشمند هستند و کسی که طلاق گرفته است بدین معنی نیست که فرد نالایق هست لذا شما بایستی به خود ارزش قائل باشید و این الفاظ را در مورد خود به کار نبرید خداوند در قران کریم می فرمایند: «لَقَدْ خَلَقْنَا الإنْسَانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ» یعنی براستى انسان را در نيكوترين اعتدال آفريديم (تین/4) لذا انسانها دارای خلقتی نیکو هستند و بایستی ارزش خویشتن را بدانند.
شما ظاهرا قبل ازدواج نموده اید و شکست خورده اید و این باعث شده است که نسبت به ازدواج بد بین باشید اما باید دید علت این مسئله چه بوده است؟ اگر ازدواج به صورت صحیح انجام نشود علاوه بر اینکه مشکلی را حل نمی کند علت مشکلات جدید خواهد شد اما اگر اصولی باشد باعث آرامش زوجین می شود «وَ مِن آیاتِهِ أن خَلَقَ لکُم مِن أنفسکُم أزواجاً لتسکُنُوا إلیها وَ جَعَل بینَکُم مَوَدَّه وَ رَحمَهً إنّ فی ذلک لآیاتٍ لِقَوم یَتَفَکرُون (روم/21) از نشانه های خدا این است که از جنس خودتان همسرانی برای شما آفرید تا در کنار آنان سکون و آرامش یابید و بین شما رحمت و صمیمیت قرار داد. به درستی که در این کار نشانه هایی است برای افرادی که اهل فکر و اندیشه اند.» خداوند متعال در این ایه اشاره می فرمایند بهترین فردی که می تواند نیاز طبیعی را تأمین کند، همسر است. همه محبت ها و دوستی ها محدود و موقتند، جز دوستی و محبت بین زن و شوهر که به علت متحد بودنشان دائمی و غیر محدود است.
حال که با اهمیت ازدواج اشنا شدیم باید دید چطور بایستی همسر انتخاب کرد که به این ارامش رسید؟ توجه داشته باشید ازدواج با هرشخصی (چه موقت و چه دائم) نمی تواند موفقیت آمیز باشد بلکه اصول و شرایطی دارد که با رعایت این الزامات می توانید از زندگی لذت ببرید. شما خواهر گرامی نیز ان شاالله این بار برای ازدواج ملاکهای زیر را در نظر می گیرید تا مشکلات سابق پیش نیاید.
معیارهایی كه برای یك زندگی سعادتمندانه حتماً لازم است و آنها عبارتند از:
1ـ دینداری
دینداری بدین معناست که شخص در تمام مراحل زندگی خود پایند به اصول و قوانین و احکام شرع باشد.
امام باقر(علیه السلام)می فرمایند: «أَتَى رَجُلٌ النَّبِی ص یسْتَأْمِرُهُ فِی النِّكَاحِ فَقَالَ لَهُ رَسُولُ اللَّهِ ص انْكِحْ وَ عَلَیكَ بِذَاتِ الدِّینِ تَرِبَتْ یدَاك‏ [1] مردی خدمت رسول خدا(صلی الله علیه و آله) رسید تا در امر ازدواج با او مشورت کند، رسول خدا فرمود: با زن دین‌دار ازدواج کن، تا خدا به زندگی تو برکت دهد.»
بنابراین، کسانی که درصدد انتخاب همسر هستند به ویژه افراد دین‌دار، باید ایمان و دین‌داری را شرط ضروری محسوب بدارند و برای یافتن آن، کمال سعی و جدیت را به عمل آورند.
والدین پسر و دختر نیز باید در انتخاب همسر برای فرزندان خود موضوع ایمان و دیانت و تقیّد به ضوابط و مقررات شریعت را یک شرط اساسی بدانند و در یافتنِ چنین فردی به پسر و دخترشان کمک نمایند.
2ـ حسن خلق
یکی دیگر از شروط مهم برای کفو بودن و از ضرویات است، اخلاق نیکو می باشد.
امام رضا(علیه السلام) می فرمایند:
«إِذَا خَطَبَ‏ إِلَیكَ‏ رَجُلٌ رَضِیتَ دِینَهُ وَ خُلُقَهُ وَ أَمَانَتَهُ فَزَوِّجْه‏ [2] هنگامی که مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید به ازدواج با او رضایت دهید.»
لذا در صورت خوش اخلاقی همسر، می توان آثار اخلاق خوب را که بزرگواری، خوش خلقی، حق پذیری، تواضع، راستگویی، حسن ظن، وقار و متانت، با عاطفه بودن، گذشت، ادب، نرمخویی، وفاداری، سخاوت است را در زندگی مشاهده کنیم.
3ـ اصالت خانوادگی
منظوراز اصالت خانوادگی ثروتمندی و خوش نام بودن و موقعیت اجتماعی نیست، بلكه مراد نجابت و پاكی و تقوای خانواده است.
پیامبر گرامی اسلام (صلّی الله علیه و آله) فرمودند:
«أَیهَا النَّاسُ إِیاكُمْ‏ وَ خَضْرَاءَ الدِّمَنِ‏ قِیلَ یا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا خَضْرَاءُ الدِّمَنِ قَالَ الْمَرْأَةُ الْحَسْنَاءُ فِی مَنْبِتِ السَّوْءِ. [3] بپرهیزید از سبزه هایی که در مزبله می روید. عرض شد: یا رسول الله! سبزه هایی که در مزبله می روید چیست؟ حضرت فرمود: زن زیبایی که در خانواده پست و ناشایست بوجود آمده باشد.»
4ـ عقل
اداره و مدیریت یک خانواده در مسائل اقتصادی، خانوادگی و روابط فی مابین خانواده‌ها، در دنیای امروز یک امر بسیار مشکلی است. اگر زوجین با هم تفاهم داشته باشند و موقعیت یک دیگر و شرایط و امکانات زندگی را خوب درک کنند می‌توانند زندگی را بر پایه صحیحی استوار سازند و به انجام وظیفه مشغول باشند و به کانون خانواده صفا و محبت و گرمی دهند و با عقل و درایت مشکلات را حل و فصل نمایند.
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «إِیاكُمْ‏ وَ تَزَوُّجَ‏ الْحَمْقَاءِ فَإِنَّ صُحْبَتَهَا ضَیاعٌ وَ وُلْدُهَا ضِبَاع‏ [4] از ازدواج با احمق پرهیز كنید. زیرا مصاحبت و زندگی با او بلاست و فرزندانش نیز تباه می‌شوند.»
5ـ سلامت جسمانی و روانی
سلامتی در حوزه‌ی بدنی و روحی یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید دختر و پسر نسبت به آن حساس و از اولویت‌های انتخاب خود قرار دهند، چون در غیر اینصورت مشکلاتی عدیده در زندگی ایجاد می شود.
معیارهایی كه شرط كمال است، و برای بهتر و كاملتر شدن زندگی است. و آنها عبارتند از:
1ـ زیبایی
یکی از شروط و ملاکهایی که زوجین در کنار خصوصیات بالا که حتمی و ضروری هستند باید توجه بفرمایند بحث زیبایی است. زیبایی یك كمال است و در شیرینی و سعادت زندگی تأثیر زیادی دارد. حضرت ابوالحسن اما رضا(علیه السلام) فرمود: « ثَلَاثٌ‏ يَجْلِينَ‏ الْبَصَرَ النَّظَرُ إِلَى الْخُضْرَةِ وَ النَّظَرُ إِلَى الْمَاءِ الْجَارِي وَ النَّظَرُ إِلَى الْوَجْهِ الْحَسَن‏ [5] سه چيز است كه به چشم نور و روشنى مى‏دهد: نگاه كردن به سبزه، نگريستن به آب جارى، نگاه به صورت زيبا.»
البته باید خاطر نشان کرد که جمال و زیبایی امری مطلوب و طبعاً مورد پسند و جاذب است که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که 100درصد مطلوب برای زیبایی بالاخص در مردان ایجاد نمی شود اگر در حد معقول مورد پسند باشد کفایت می کند.
2ـ كفو بودن (همتایی، سنخیت، تناسب)
همتایی و هماهنگی و تناسب در تمام وجوه امکان پذیر نیست، چون دو فرد با قابلیت های مختلف و ویژگی های خاص می خواهند در کنار یکدیگر قرار بگیرند لذا دختر و پسر باید در ملاکات خود یک معدل گیری کرده که فرد مورد نظر آیا بیشتر خصوصیات را دارا است یا خیر. در صورت مثبت بودن می توان به عنوان یک همسر آینده روی او تمرکز کرد.
نکته:
لذا شما خواهر گرامی می توانید به خواهر خود گوشزد کنید که این ملاکات اصلی و فرعی را در نظر بگیرد در صورتی که فرد معدل خوبی در این موارد بدست آورد می تواند همسر خوبی برای خواهر شما باشد.
اما نکته‌ی آخر اینکه اگر کسی خوش اخلاق و در خلقیات خودش و خانواده‌اش مورد تایید باشند و همچنین این فرد نیز از تحقیقات بعمل آمده صداقت و پایبندی او تایید گردد، بدانید محبت نیز ایجاد می شود و هیچ وقت فردی که این خصوصیات را داشته باشد به همسر خود خیانت نکرده و از زندگی مطلوبی برخوردار خواهند شد.
ــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت:
[1]. كلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الكافی (ط - الإسلامیة)، دار الكتب الإسلامیة، تهران، چاپ چهارم، 1407 ق، ج5، ص332.
[2]. نورى، حسین بن محمد تقى، مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، مؤسسة آل البیت، قم، چاپ اول، 1408ق، ج14، ص188.
[3]. كلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الكافی (ط - الإسلامیة)، دار الكتب الإسلامیة ، تهران، چاپ چهارم، 1407 ق،ج5، ص332.
[4]. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار(ط - بیروت)، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، چاپ دوم، 1403 ق، ج100، ص237.
[5]. شيخ حر عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشيعة، مؤسسة آل البيت، قم، چاپ اول، 1409 ق، ج20، ص60.
نشر اول: ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top