مقاله

ازدواج بین قومیتی صحیح یا غلط؟

سلام با یه دختر خانم توی دانشگاه اشنا شدم از لحاظ حجاب و عفاف و سطح خانوادگی تو وضعیت مطلوبیه هردومون به هم علاقه داریم و قصد ازدواج با هم رو داریم ولی فقط یه مشکلی هست بنده از قوم لر هستم ولی ایشون عرب هستن ،من میخواستم یه مشاوره ای به من بدید که اگه بعدا سر این بحث تو مجالس خواستگاری و ...واسمون مشکلی پیش اومد بتونیم پاسخگو باشیم
پاسخ کارشناسی
دوست گرامی اصل اساسی در ازدواج کفویت از لحاظ دین و ایمان فرد هست و بارها کفویت اعتقادی در منابع دینی مورد سفارش واقع شده است مهمترين چيزي كه كفويت را احراز مي نمايد ايمان است لذا پيامبر خدا، جوبير كه مردي سياه پوست و فقير بود را به دختر زيادبن لبيد تزويج نمود و فرمود : «المؤمن كفو للمؤمن والمسلم كفو للمسلم؛ مرد مؤمن همتاي زن مؤمن و مرد مسلمان همتاي زن مسلمان است» (بحار/ ج 22 / ص 117).
اما باید توجه داشته باشید ایمان برای ازدواج شرط لازم هست لیکن شرط کافی نیست و بایستی به سایر ملاکها هم توجه نمود از جمله این ملاکها مسئله فرهنگی است. شما فرمودید از لحاظ فرهنگی کفویت دارید ولی بعید است که دو فرد از دو قوم و زبان مختلف فرهنگ یکسانی داشته باشند. شاید شما فرهنگ را به معنای عام در نظر گرفتید که ممکن است مشترکاتی داشته باشید اما فرهنگ خانواده های شما متفاوت خواهد بود.
چیزی که در روابط شما و همسر آینده تان تاثیر زیادی می گذارد، صرفا تشابه سنی و تحصیلی و مادی نیست. این اختلاف زمان نیست که در رابطه شما اهمیت دارد، بلکه اختلاف بر سر دیدگاه ها و نگرش ها می تواند دردسر ساز شود.
تصور کنید در خانواده شما، پذیرایی و پوشش چهارچوب و قاعده خاصی داشته باشند حال آنکه در خانواده همسرتان این ارزشها وارونه باشند و یا پوشش به اندازه ای که شما به آن مقید هستید، رعایت نشود. در این شرایط، شما مجبورید برای تک تک ارتباطاتی که دارید، متحمل هزینه شوید. هزینه های عاطفی، فشار روانی و تنش و چالش.
البته افراد تغییرپذیرند و می توانند در طول زمان به توافقاتی درباره روش زندگی شان برسند اما مسلما اگر پیش از توافق، شباهت بین آنها وجود داشته باشد، اختلاف نظرهای کمتری به وجود می آید و انرژی و وقت کمتری برای رسیدن به هماهنگی صرف می شود. چیزی که نتیجه مستقیم آن بالا رفتن رضایت از زندگی و بیشتر شدن آرامش و همدلی است.
بنابراین اگر مایلید که در زندگی آینده تان تناسب فرهنگی داشته باشید، به مشابهت های خود و طرف مقابل در زمینه اعتقادات، آداب و رسوم، سطح تحصیلات خانواده، هنجارها و مقررات خانوادگی و فامیلی، پایبندی به رسوم محلی و مدرن یا سنتی بودن خانواده و فرد توجه کنید. تک تک این مسائل می توانند در آینده زندگی شما تاثیر گذار باشند.
موفق باشید
منبع: ولایت نت

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top