حدیث

مقاله

احکام افکار شهوانی!!

1- به نظر آیت الله خامنه ای فکر شهوانی اگر نسبت به همسر باشد، در صورتی که با قصد خروج منی نباشد و منی هم خارج نشود، اشکال ندارد ،ولی فکر شهوانی نسبت به نامحرم بنابراحتیاط جایز نیست . هم چنین دست ورزی با خود و تحریک شهوانی جایز نیست.(1)
2- آیت الله سیستانی: اشکال ندارد، ولی بهتر است این کار نشود.(2)
3- آیت الله تبریزی: مجرد فکر کردن حرمتی ندارد.(3)
4- آیت الله گلپایگانی: باید سعی کند که این افکار را از خود دور کند به واسطه مشغول کردن خود به کاری یا فکری دیگر. بنابراین از دست زدن به بدن و تحریک جنسی نیز باید خودداری شود. (4)
5- آیت الله وحید خراسانی: فکر شهوانی و یا تحریک شهوانی از طریق دست زدن به بدن جایز نیست. (5)
6- آیت الله مکارم: فکر شهوانی و تحریک شهوت از طریق دست زدن به بدن درصورتی که با قصد خروج منی نباشد و منی هم خارج نشود، اشکال ندارد. لکن بهتر است از این کار خود داری شود.(6)
7-آیت الله نوری همدانی: فکر شهوانی و یا دست ورزی با بدن در صورتی که با قصد خارج شدن منی نباشد و منی هم خارج نشود ،گناه نیست، ولی زمینه گناه را فراهم می کند . اثر منفی ایجاد می کند . بهتر است از این نوع افکار و یا دست زدن به بدن خود داری شود.(7)
8- آیت الله بهجت: تحریک غریزه جنسی با فکر شهوانی حرام نیست، ولی دل را سیاه می کند، ولی از طریق دست زدن به بدن جایز نیست.
هرچند طبق برخی روایات فكر گناه تا زمانی كه به عمل در نیاید، گناه محسوب نمی شود، اما در هر صورت فكر و اندیشه گناه، پاكى و صفاى قلب را از بین مى برد . انسان را به ارتكاب آن وا مى دارد. حضرت على(ع) فرمود: «من كثرفكره فى المعاصى دعته إلیها؛(8) كسى كه در مورد گناهان زیاد فكر كند، گناهان او را به سوى خود مى كشند».
از این رو حضرت مسیح به پیروان خود فرمود: «موسى بن عمران به شما دستور داد زنا نكنید، اما من به شما سفارش مى كنم فكر زنا را هم نكنید، زیرا كسى كه به زنا بیاندیشد، مانند كسى است كه در اتاق زیبا و رنگ آمیرى شده‏اى، آتش روشن كند. در این صورت هر چند ممكن است خانه در آتش نسوزد، لكن دست كم دود آن را سیاه و خراب مى كند».(9)
بنابراین بهتر آن است که انسان از تخیلات شهوانی و فکر گناه خود داری کند تا روح و فکر انسان آلوده نگردد و زمینه گناه فراهم نشود.
پی نوشت ها:
1.آیت الله خامنه ای، استفتائات، سؤال791.
2- سؤال از دفتر آیت الله سیستانی.
3. صراط النجات، سوال 881.
4. ارشاد السائل ،سوال 459
5. سؤ ال تلفنی(7740611-0251) از دفتر آیت الله وحید خراسانی.
6. استفتای کتبی از آیت الله مکارم شیرازی.
7. سؤال تلفنی (7741850-0251) از دفتر آیت الله نوری همدانی.
8 . غررالحكم،ج5،ص321.
9. بحارالانوار، ج 14، ص331 .
مرکز ملی پاسخگوئی به سوالات دینی

  • دیدگاه‌ها

0 دیدگاه‌ها

Top